Brusel 6. júla (TASR) - Prevažná väčšina obyvateľov Európskej únie (81 percent) je aj naďalej spokojná so svojím životom, pričom väčší počet nespokojných možno nájsť v nových členských krajinách. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorého výsledky dnes zverejnila Európska komisia. Veľmi spokojných alebo celkom spokojných je 66 percent Slovákov.
Tretina Slovákov verí, že sa ich celkový život v nadchádzajúcich 12 mesiacoch zlepší, dvaja z desiatich čakajú zhoršenie. Horšiu ekonomickú situáciu v krajine predpokladá 38 percent slovenských respondentov, zatiaľ čo 22 percent si myslí opak a 35 percent nečaká žiadne zmeny. Takmer polovica Slovákov neočakáva ani zmeny vo finančnej situácii ich domácnosti, optimistami je 23 percent a pesimistami 28 percent občanov SR. Dve pätiny slovenských respondentov nepredpokladajú ani žiadne zmeny v oblasti zamestnanosti na Slovensku, tretina čaká zhoršenie a jedna štvrtina zlepšenie. Optimistické očakávania v súvislosti s vlastným zamestnaním má 19 percent Slovákov, pesimistické 13 percent.
Najväčšie obavy majú Európania z nezamestnanosti, kriminality a ekonomickej situácie, za ktorými nasleduje zdravotný systém, imigrácia a terorizmus. Slováci sa najviac obávajú nezamestnanosti, ekonomickej situácie, úrovne zdravotného systému a inflácie.
V porovnaní s jeseňou minulého roku došlo u Európanov k nárastu podpory členstva v Európskej únii, opačný trend však možno badať pri podpore jej ďalšieho rozširovania. Najväčšími skeptikmi v otázke členstva v únii sú Fíni (26 percent), Briti a Rakúšania. Členstvo v EÚ hodnotí ako dobrú vec 55 percent Slovákov, čo zodpovedá celoeurópskemu priemeru. Najviac ho oceňujú Íri, Holanďania, Španieli a Luxemburčania. Dovedna 70 percent Slovákov si myslí, že Slovensko z členstva v EÚ profitovalo, čím sa SR zaraďuje na siedme miesto v rebríčku.
Takisto nastal aj mierny nárast dôvery obyvateľov v úniu - v prípade Slovákov prejavuje dôveru únii 60 percent obyvateľov.
Takmer dve tretiny Európanov podporujú myšlienku európskej ústavnej zmluvy, existujú však značné rozdiely medzi jednotlivými štátmi. Najväčšiu podporu má tento koncept u Maďarov a Belgičanov, najviac ju odmietajú Dáni a Fíni. Euroústavu podporuje 55 percent Slovákov, čo je o šesť percent pod celoeurópskym priemerom.
Podpora ďalšieho rozširovania EÚ poklesla v rámci celej únie od jesene o štyri percentá na 45 percent, avšak zostáva aj naďalej veľká u nových členských štátov (66 percent). Prijímanie ďalších členov podporuje 58 percent Slovákov, ktorí sa tak po Slovincoch, Poliakoch, Litovčanoch a Maďaroch delia o piatu priečku spolu s Čechmi a Cyperčanmi.
Len jedna pätina Slovákov si myslí, že ich hlas v EÚ zaváži. Menej sú o tom presvedčení už len Česi a Lotyši. Litovčania a Slováci sú tiež najviac nespokojní s fungovaním demokracie v ich krajinách. Spokojnosť prejavil len každý štvrtý Slovák.