Bratislava 6. júla (TASR) - Jedným cudzím jazykom sa na bežnej komunikačnej úrovni dohovorí tretina Slovákov, približne štvrtina však neovláda žiaden, hovorí len svojou rodnou rečou.
Dvoma cudzími jazykmi hovorí jeden zo štyroch opýtaných a viac ako tri cudzie jazyky ovláda každý ôsmy Slovák. Vyplýva to z výskumu, ktorý v máji v omnibuse uskutočnila spoločnosť TNS SK na reprezentatívnej vzorke 1 107 respondentov od 15 rokov. Takmer tretina Slovákov deklaruje, že sa dohovorí po nemecky, štvrtina ovláda na komunikačnej úrovni ruský, český, prípadne anglický jazyk. Každý siedmy respondent dokáže komunikovať po maďarsky. S odstupom nasleduje poľský jazyk, ktorý uviedlo necelých sedem percent opýtaných.
Podľa Ľubice Szvitekovej z TNS SK znalosť jazykov na komunikačnej úrovni do značnej miere ovplyvňuje oblasť, v ktorej respondenti žijú. Maďarčinu ovládajú hlavne starší ľudia, obyvatelia Nitrianskeho, Banskobystrického a Košického kraja, v ktorých žije najviac obyvateľov maďarskej národnosti. Rusky sa dohovoria skôr obyvatelia východného Slovenska a respondenti vo veku od 40 do 59 rokov. Poľštinu zase ovládajú obyvatelia Žilinského a Prešovského kraja a respondenti v obciach do 5 000 obyvateľov. Anglický a nemecký jazyk na komunikačnej úrovni ovládajú mladší ľudia do 29 rokov, respondenti stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní a obyvatelia väčších miest.
Aspoň jeden cudzí jazyk dnes študuje pätina respondentov (21,2 percent), sú to väčšinou mladší ľudia do 29 rokov, študenti, žiaci a absolventi vysokých škôl. Z nich sa až tri štvrtiny venujú angličtine, necelá polovica nemčine. Ruštinu študujú tri percentá opýtaných, španielčinu 2,6 percenta, francúzštinu či taliančinu 1,7 percenta. Ostatné jazyky študuje menej ako jedno percento respondentov. Štyri pätiny zo študentov cudzích jazykov sa im venuje v škole, ktorú navštevujú. Štvrtina Slovákov študuje jazyky ako samouk. Súkromné hodiny navštevuje 17 percent opýtaných, 15 percent chodí do jazykovej školy. Sedem percent navštevuje jazykový kurz na pracovisku.