Bratislava 30. marca (TASR) - Národná rada SR po takmer deväťhodinovej rozprave nevyslovila dnes nedôveru podpredsedovi vlády SR Pálovi Csákymu. Za uznesenie, ktoré pripravili poslanci klubov SNS a HZDS, a malo umožniť odvolanie vicepremiéra z jeho postu hlasovalo 41 poslancov. Proti takémuto kroku sa vyslovilo 50 a 14 poslancov sa hlasovania zdržalo. Jeden člen parlamentu nehlasoval.
V mene poslaneckého klubu SOP navrhol jeho člen Jozef Šimko uznesenie, ktorým by poslanci NRSR odsúdili prejavy intolerancie, nacionalizmu, rasovej a etnickej neznášanlivosti, ktoré vyostrujú vzťahy medzi občanmi. Takéto prejavy nemajú miesto v demokratickej spoločnosti postavenej na občianskom princípe. Pri tomto hlasovaní sa prezentovalo 81 poslancom, za jeho schválenie bolo 55, proti bol jeden a 14 sa hlasovania zdržalo. Nehlasovalo 11 zákonodarcov.
Na základe návrhu koaličných klubov mala diskusia časovo obmedzený charakter na 12 hodín. Do rozpravy sa prihlásilo desať poslancov za HZDS, osem za SNS, štyria za SMK a po jednom rečníkovi z klubov SDĽ, SOP a KDH. Vláda Mikuláša Dzurindu v prijatom uznesení jednoznačne odmietla všetky dôvody na vyslovenie nedôvery Csákymu, pretože podľa jej názoru sa situácia v oblastiach, za ktoré zodpovedá, výrazne zlepšila. Stanovisko kabinetu nezakrýva, že viacerí jeho členovia vicepremiérovi vyčítali pozvanie na oslavy storočnice Jánosa Esterházyho do Budapešti v obavách zo zhoršenia slovensko-maďarských vzťahov. Cesta na oslavy nebola odsúhlasená vládou a nemala teda charakter služobného pobytu v zahraničí.
Vicepremiér Pál Csáky jednoznačne odmietol výčitky opozície, že preferuje v riešení národnostných otázok iba maďarskú menšinu. V súvislosti s masovou migráciou príslušníkov rómskeho etnika. Pri komentovaní svojej účasti na oslavách výročia narodenia Jánosa Esterházyho povedal, že "vo hviezdnych hodinách svojho života sa postavil na stranu biednych a vyháňaných". Protestom proti transportu Židov zo Slovenska do koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny mal sa tak Esterházy očistiť za chyby, ktorých sa počas svojej politickej činnosti dopustil.
Dušan Slobodník (HZDS) by od vicepremiéra Pála Csákyho očakával vyjadrenie ľútosti, že bol na kontroverznej oslave Jánosa Esterházyho v Budapešti. Počas parlamentnej rozpravy o vyjadrení nedôvery podpredsedovi vlády Slobodník vyhlásil, že Pál Csáky je človek, čo nikdy nič, čo napísal v knihách Medzi dvoma svetmi a Maďari na Slovensku, neodvolal. Predsedníčka Slovenskej národnej strany Anna Malíková vyhlásila, že všetko, čo Maďari robia, je dobré a Slováci musia čušať. "Tak to teda nie", vyzvala slovenských poslancov.
Proti rozosievaniu netolerancie a hrubého nacionalizmu sa vyslovil nezávislý poslanec Peter Tatár, pretože sa domnieva, že vytvárajú podhubie rasovým útokom a vandalizmu. Kritizoval aj aktivity SNS, ktorá v určitom čase pozývala na návštevu Slovenska extrémnych nacionalistov typu Šešelja a Žirinovského.
Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy vyhlásil, že poslanci jeho klubu sa pri záverečnom rozhodovaní o vyslovení nedôvery vicepremiérovi Csákymu zdržia hlasovania pre politicky chybný krok i nedostatky v práci. Podľa názoru ľavičiarov by sa mal venovať viac vnútropolitickým problémom riešenia rozvoja regiónov a rómskej otázke. Augustín Marián Húska vyhlásil, že "Maďari nie sú nadľudia, musia tolerovať aj názory iných. Štefan Zelník si myslí, že iba vďaka vzniku vojnového štátu Slováci prežili druhú svetovú vojnu, preto odmietol jeho hodnotenie ako fašistického. Opozičný poslanec Roman Hofbauer (HZDS) prirovnal SMK, počas jednej zo svojich faktických poznámok, k nacionalistickým stranám akými je Sinn Fein alebo Hizballáh.
Poslanci klubu Strany demokratickej ľavice odmietli počas prvých minút nového rokovacieho dňa ponuku zástupcu HZDS Jána Cupera. Ten počas rozpravy o vyslovení nedôvery vicepremiérovi Csákymu ľavicovým poslancom navrhol, aby sa pre svoje výhrady k práci podpredsedu vlády pripojili k opozícii. Jozef Kalman tvrdil, že podpredseda vlády Pál Csáky si nazaslúžene prisvojuje zásluhy za zmierenie príslušníkov gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, a vysporiadanie ich majetkov. Na tomto kroku majú zásluhu všetky vlády od roku 1990, najmä za prispenia HZDS. "Zahraničie iba otváralo ústa nad našim programom riešenia postavenia Rómov, vy ste ho však zmenili, a navyše ho neplníte", dodal predchodca súčasného vicepremiéra.
Schôdza parlamentu sa skončila minútu pred odbitím prvej hodiny nového dňa.
*pm zg
NNNN