BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Najväčším problémom pri schvaľovaní vládnej koalície v zložení Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS v Predsedníctve Smeru bola jej medzinárodná akceptácia. Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Miroslav Číž (Smer-SD) v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť. Hlavným cieľom Smeru však podľa neho bola snaha naplniť program strany - zlepšiť sociálnu situáciu obyvateľov Slovenska. Dôležité je vytvoriť programové vyhlásenie vlády a jeho schválenie, konštatoval. Komunikácia Smeru a Strany európskych socialistov (PES) nie je prerušená, povedal Číž, ktorý označil situáciu na Slovensku za štandardnú. Návrh poslaneckej frakcie socialistov v Európskom parlamente o pozastavení členstva Smeru v PES, by podľa neho nemal priniesť komplikácie. Číž tvrdí, že niektoré stanoviská európskych socialistov boli predčasné a chýbala im predchádzajúca diskusia.
Podnet na vznik monitorovacej skupiny na sledovanie vývoja politickej situácie na Slovensku, ktorý v Európskom parlamente (EP) dali slovenskí europoslanci za SDKÚ, KDH a SMK, nevznikol v koordinácii s SDKÚ-DS. V diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť to povedal podpredseda Národnej rady SR a podpredseda SDKÚ-DS Milan Hort. Považuje to však za menší prehrešok voči Slovensku. "Je to ale lepšie riešenie, ako keby sme dostávali demarše," tvrdí. Myslí si tiež, že dobrá reputácia a medzinárodná akceptácia Slovenska je "dnes minulosťou". Číž v tejto súvislosti upozornil, že takáto kritika má význam, ak by problémy pretrvávali dlhodobo.
Podľa Horta by pre Slovensko bola lepšia vláda zostavená z bývalých vládnych strán a ĽS-HZDS. SDKÚ podľa neho chcelo vládne zoskupenie, ktoré by garantovalo pokračovanie reforiem a bolo akceptované zahraničím. Súčasná vláda "nie je to najlepšie riešenie", povedal Hort, podľa ktorého je postavenie HZDS dnes iné ako v minulosti. Čierno-biele videnie do politiky nepatrí, tvrdí.
Hort upozornil, že sa potvrdila obava, že strana Smer nemá dostatok odborníkov do vlády. Z 11 členov kabinetu za stranu Smer sú len traja bývalí tieňoví ministri a väčšina nie je z prostredia Smeru, čo je podľa neho neobvyklé. Nie je tiež jasné, koho záujmy reprezentujú a ako naplnia predvolebné sľuby Smeru. Miroslav Číž nepovažuje za chybu, že ministerstvá, ktoré strana získala, neobsadili len odborníci zo strany Smer.