Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 29.3.2001

Zodpovednosť za protislovenské nápisy v župe Békés prevzala na seba RACS

Békešská Čaba/Budapešť 29. marca (TASR) - Predbežne neznámy subjekt, akási Radikálna akčná skupina (RACS), sa v liste, ktorý v stredu dostali župné denníky Békés Megyei Hírlap a Békés Megyei Nap, Dom slovenskej kultúry a predsedníčka miestnej slovenskej samosprávy v Békešskej Čabe, prihlásila k zodpovednosti za protislovenské nápisy vo viacerých lokalitách župy Békés. Pre TASR to dnes potvrdila Anna Ištvánová, riaditeľka Domu slovenskej kultúry, v ktorom dočasne sídli aj detašované pracovisko konzulárneho oddelenia Veľvyslanectva SR v Maďarsku.

"Nie sme fašisti. Pokúsili sme sa iba svojským spôsobom reagovať na udalosti na Slovensku. Nežiadame šibenicu pre Slovákov, ale pre nacistov žijúcich na Slovensku, ktorí rasistickými, protimaďarskými heslami postriekali maďarské inštitúcie v rôznych častiach Slovenska," uvádza sa v krátkom liste začínajúcom oslovením Vážený adresát.

Na počítači napísaný text, ktorý vložili do obálky bez označenia odosielateľa a zverili pošte v Békešskej Čabe, bude z viacerých aspektov predmetom skúmania expertov.

Maďarskí kriminalisti sa medzičasom v súvislosti s predmetnou kauzou obrátili so žiadosťou o pomoc na obyvateľstvo. Za informácie, ktoré by viedli k odhaleniu páchateľov odsúdeniahodného činu, vypísal vrchný veliteľ polície v Békešskej Čabe odmenu vo výške 100.000 forintov.

Ako uviedol v duchovnom centre dolnozemských Slovákov predseda budapeštianskeho Úradu pre národnostné a etnické menšiny (NEKH) János Báthory, protislovenské nápisy treba dôrazne odsúdiť. Podľa jeho názoru nie je vylúčené, že sa za skratkou RACS neskrýva žiadna organizácia, ale iba jedinec.

Páchateľa alebo páchateľov neospravedlňuje, že udalostiam v župe Békés predchádzali podobné, ale rozsiahlejšie protimaďarské prejavy na Slovensku, zdôraznil najvyšší predstaviteľ budapeštianskeho úradu. Vlastné chyby nemôžeme prenášať na iných, poznamenal a dodal, že ľudská hlúposť nemá hraníc.

Báthory si podľa vlastných slov dokáže predstaviť niekoľko hlupákov, ktorí sa za ujmy Maďarov na Slovensku chceli takto pomstiť. Každý, kto si myslí, že podobnými skutkami môže akokoľvek prospieť zahraničným Maďarom, sa zásadne mýli, veď nezaslúžená a nespravodlivá akcia proti Slovákom žijúcim v Maďarskej republike sťažuje osud Maďarov spoza hraníc, konštatoval predseda NEKH.


Na česko-slovenských hraniciach zadržali 33 utečencov aj s prevádzačmi

Brno 29. marca (TASR) - Skupinu 33 utečencov, ktorí sa chceli nelegálne dostať cez česko-slovenské hranice, zadržali v stredu popoludní policajti v katastri obce Nová Lhota v Hodonínskom kraji.

Zo Slovenska na územie Českej republiky cudzincov previezol v požičanom aute Avia 23-ročný muž z kraja Kroměříž, ku ktorému neskôr nastúpil do auta ďalší mladík. Ten mal utečencov prevziať a pokračovať s nimi v ceste, informovala dnes TASR juhomoravská policajná hovorkyňa Kamila Janíčková.

Vyšetrovateľ obvinil mužov z nedovoleného prekročenia štátnych hraníc. "Je to jedna z najpočetnejších skupín utečencov, ktorú sa nám podarilo tento rok zadržať," uviedla Janíčková. Spresnila, že skupinu tvorili iba muži, občania Indie, Afganistanu, Iránu, Srí Lanky a Turecka.

Mužov polícia chytila bezprostredne po prekročení zelenej hranice. Teraz polícia zisťuje totožnosť zadržaných cudzincov a potom ich odovzdajú späť na územie Slovenska.


Ľudové noviny: Prejavy netolerancie nestačí odsúdiť

Budapešť 29. marca (TASR) - Za primitívne, skutočne chorobné prejavy netolerancie, vandalizmu a národnostnej neznášanlivosti, ktoré musí každý normálny človek, vrátane súdnych verejných činiteľov, v prvom rade odsúdiť, označuje komentátor Ľudových novín, týždenníka Slovákov žijúcich v Maďarsku, Imrich Fuhl protislovenské nápisy v Maďarsku a protimaďarské nápisy na Slovensku.

Tým by to však, ako píše autor, člen predsedníctva Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) a predseda Slovenskej samosprávy v obci Mlynky (Pilisszentkereszt), nemalo končiť, to ešte zďaleka nestačí, aj keby sme chceli. Celú záležitosť nemôžeme tým pokladať za "vybavenú". To, čo z toho všetkého na prvý pohľad dokážeme, či skôr sme nútení vnímať, je totiž iba vrchol ľadovca, pod ktorým sa skrýva ešte veľa nebezpečnej špiny a s ktorým - podľa všetkého - budeme musieť ešte dlho zápasiť. Prejavy nenávisti - či už s politickým alebo iným pozadím - neustále treba, ale naozaj nestačí iba odsudzovať. Mali by sme sa hlbšie zamyslieť nad ich podstatou, pričom každý by sa v rámci svojich možností mal snažiť prispieť k vytváraniu takej atmosféry a takých pomerov, aby sa ten hnus stratil, a to nielen z vrcholu ľadovca, uvádza sa v materiáli Ľudových novín.

Niekoľko sprejových nápisov ... a je to ... - máme, čo sme nechceli. Za takúto cenu by sme sa nikdy nechceli dostať do popredia všeobecného politického a mediálneho záujmu. Ešteže to neprišlo o mesiac skôr, počas sčítania ľudu, pri oficiálnom zaznamenávaní "telesných pozostatkov" našej Slovače. Bola by k tomu totiž potrebná u nás nikdy nevídaná dávka slovenského sebavedomia, aby naši Slováčikovia - práve označovaní rasistami za fašistov - nezaváhali a prihlásili sa k svojmu pôvodu.

Páči sa nám, či nie, sme po krk v tom, v čom sme v žiadnom prípade nechceli byť a je to horšie ako horúca kaša, ktorú sa zavše tak neúnavne snažíme obchádzať, píše autor komentáru Imrich Fuhl. Povedzme si na rovinu, pokračuje. V súvislosti so spomínanými krajne negatívnymi prejavmi nijako nemôžeme obísť zodpovednosť často nezodpovedných politikov, svedomie ktorých (ani v takýchto situáciách) nemôže byť čisté. Najmä, ak si položia ruku na srdce a navyše otázku, akým príkladom sú pre svojich voličov, akú politickú (ne)kultúru uskutočňujú, nakoľko tolerantne sa prejavujú voči svojim politickým súperom, v ktorých neraz vidia smrteľného nepriateľa. A tu nejde "iba" o menšinovú problematiku, poznamenáva autor a varuje pred možnými dôsledkami.

Podľa jeho názoru môže aj z "vetríkov" á la sprejové nápisy vzniknúť víchrica, akou je navonok nevinné, inak prinajmenšom nie celkom premyslené a vzhľadom na krehkosť sľubne sa rozvíjajúcich slovensko-maďarských vzťahov nie príliš citlivé oslavovanie grófa Jánosa Esterházyho, otvoreného zástancu "veľkomaďarstva". Nejde pritom o ojedinelý príklad, mohli by sme spomenúť aj vyťahovanie tzv. maďarskej karty na Slovensku, či iné, podobné kroky oslabujúce vzájomnú dôveru, ktoré sa vyskytujú na oboch stranách.

Prejavy extrémizmu, ktoré môžu, ale by nemuseli zaťažovať slovensko-maďarské vzťahy, vyplývajú aj zo sociálneho čí ekonomického napätia. Princíp reciprocity, logiku počínania v znamení hesla "Oko za oko, zub za zub" to však nijako neospravedlňuje. Skôr to pripomína z histórie dobre známe chorobné hľadanie vinníka. Terčom útokov sa tentokrát stala (aj) naša národnosť, ktorá si to skutočne ničím nevyslúžila. Veď dobre vieme, že našich Slováčikov so svojou povestnou dvojitou identitou a maximálnou lojalitou voči Maďarsku aspoň tak bolia protimaďarské útoky na Slovensku ako prejavy rasizmu a xenofóbie namierené proti nim. Zdá sa, že akýmsi extrémnym silám - možno naozaj iba bláznivým jednotlivcom - veľmi záležalo na tom, aby dali "adekvátnu" odpoveď na sprosté a pre Slovákov vôbec nepríznačné protimaďarské nápisy na Slovensku. Cieľom týchto provokácií môže byť rovnako zastrašovanie menšinových občanov, ako narušenie pokojného spolunažívania a rozvoja slovensko-maďarských vzťahov. Ide o viac ako nezodpovedné počínanie, ktoré každopádne treba (avšak nestačí iba) odsúdiť, uzatvára autor.

Komentár, ktorý autor poskytol TASR, zverejnia Ľudové noviny č. 14.


O vydaní bossa košického podsvetia na Slovensko rozhodne súd

Praha 29. marca (TASR) - Český minister spravodlivosti Jaroslav Bureš rozhodol, že o prípustnosti vydania bývalého šéfa košického podsvetia Dušana B., zvaného Borža, na Slovensko musí rozhodnúť súd.

Ako dnes informoval zdroj z českého ministerstva spravodlivosti, rozhodnutie znamená, že v jeho prípade nepôjde o skrátené vydanie. Ministrove rozhodnutie vychádza z pochybností o jednoznačnom súhlase obvineného s vydaním do SR. Ministerstvo vrátilo návrh na jeho vydanie štátnemu zastupiteľstvu v Ústí nad Labem, ktoré podľa prokurátorky v piatok podá návrh na vydanie Dušana B. na Krajský súd v Ústí nad Labem.

Ministerstvo spravodlivosti už vo februári vrátilo žiadosť prokuratúre v Ústí nad Labem, nakoľko v nej chýbal overený súhlas Dušana B. so skráteným vydaním na Slovensko. Obžalovaný súhlasil s vydaním v súvislosti so zatykačom, ktorý bol na jeho osobu vydaný na Slovensku. Neskôr slovenská strana doručila Prahe ďalšie dva zatykače na Dušana B., ku ktorým sa nevyjadril pred súdom a práve preto ministerstvo žiadosť vrátilo na prepracovanie.

Dušan B. je stíhaný aj na území Českej republiky, kde je obvinený z trestného činu lúpeže, ale nebola proti nemu vznesená obžaloba. Prokuratúra v Benešove súhlasí s jeho vydaním na Slovensko s tým, že táto vec sa bude riešiť formou odovzdania trestného stíhania. Stíhanie v ČR by však nemalo zabrániť jeho vydaniu na Slovensko.

Borža je v SR obvinený z viacerých závažných trestných činov - dvoch vrážd, vrátane vraždy šéfa konkurenčného klanu v Košiciach Karola Kolárika, dvoch pokusov o vraždu v spolupáchateľstve, nedovoleného ozbrojovania sa a poškodzovania cudzej veci.

Boržu zadržala česká polícia v spolupráci so slovenskými kolegami v severočeskom meste Ústí nad Labem 30. novembra minulého roku.


Rakúsko-maďarské vojenské konzultácie budú mať pokračovanie i so SR

Viedeň 29. marca (TASR) - Na rakúsko-maďarskom vojenskom summite sa dnes rokovalo o príprave nástupcov Rakúšanov, ktorí v lete ukončia pôsobenie v medzinárodných mierových silách na Cypre, kde ich nahradili a nahradia príslušníci maďarskej a slovenskej armády, ako aj o CENCOOP -organizácii, v ktorej na základe rakúskej iniciatívy spolupracujú pri mierotvorných operáciách Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, SR a Švajčiarsko.

Dejiskom prihraničného stretnutia náčelníka generálneho štábu maďarskej armády Lajosa Fodora a šéfinšpektora rakúskeho Bundesheeru Horsta Pleinera bol Neusiedl am See. Účastníci schôdzky sa dohodli, že odovzdanie cyperskej misie pripravia ešte i na trojstrannom stretnutí so slovenskou stranou. Zhodli sa v tom, že v súčasnosti nie je aktuálne rozšíriť okruh krajín organizácie CENCOOP, ktorej rámcovú dohodu by mali podpísať v júni na území SR.

Lajos Fodor a Horst Pleiner sa vzájomne informovali o situácii v ozbrojených silách ich krajín, hovorili o spolupráci v zdravotníckej sfére i pri prevencii katastrof a dohodli sa, že kooperáciu rozšíria na ďalšie oblasti i na priame kontakty medzi operačnými armádnymi ústrediami oboch krajín.


Buzek sa pred Robertsonom vyslovil za prijatie SR do NATO

Varšava 29. marca (TASR) - Poľský premiér Jerzy Buzek sa dnes vo Varšave vyslovil v rozhovore s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom v prospech rozšírenia Severoatlantickej aliancie o Slovensko, Slovinsko a pobaltské krajiny.

Varšava si želá, aby politika otvorených dverí zostala naďalej jedným z princípov NATO, uviedol Buzek. Poľský príklad podľa Robertsona jasne ukazuje, aký pozitívny vplyv na stabilitu v Európe malo prijatie Poľska, Českej republiky a Maďarska do aliancie.

Generálny tajomník v tejto súvislosti vyjadril úctu Poľsku, ktorému sa v priebehu krátkych dvoch rokov podarila úplná politická integrácia do NATO. "Je ťažké dnes rozlíšiť medzi Poľskom a ostatnými krajinami aliancie z politického hľadiska," zdôraznil Robertson. Vojenská integrácia však podľa neho bude trvať dlhšie a vyžiada si "bolestné úsilie."

Rozhovory generálneho tajomníka NATO s poľskými partnermi sa okrem rozšírenia a prispôsobenia poľskej armády štandardom aliancie týkali aj situácie v Macedónsku. Robertson ubezpečil Buzeka, že NATO naďalej podporuje vládu v Skopje. Poľský premiér vyslovil nádej, že intenzívny dialóg čoskoro prinesie ovocie.

Buzek súčasne prisľúbil, že Poľsko vyšle začiatkom mája do krízovej oblasti ďalšie posily. Pripravený na odchod v prípade potreby bude ďalší pluk, dodal predseda poľskej vlády.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 6. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 7. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 1. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 2. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 3. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 4. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 7. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 8. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 9. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 10. Detské zúbky sú veda
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 242
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 4 668
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 3 067
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 572
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 694
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 282
 7. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 242
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 051
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 029
 10. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 973

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Eddy Merckx nevidel na MS poriadne preteky, Slovák mal všetkých pod kontrolou.

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

Neprehliadnite tiež

Domov

Posledný vládny Tupolev vzlietne naposledy. Do múzea v Košiciach

Lietadlo TU-154M OM BYO vyrobené v roku 1989 je posledným svojho druhu v Európe.

Domov

Nový šéf TASR predstavil svoje plány. Mieri do regiónov a bližšie k obciam

Puchala predstavil výsledky činnosti, ktoré agentúra dosiahla ešte pod vedením Rezníka.

Domov

Rezník pýta od štátu desiatky miliónov eur na obnovu budov RTVS

Stav viacerých budov je podľa šéfa RTVS nevyhovujúci.

Domov

Lekári sa s Dôverou nedohodli, sporia sa o podmienkach spolupráce

Ambulantní lekári združení vo Zväze ambulantných poskytovateľov sa s Dôverou stále nedohodli.