SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 29.3.2001

Zodpovednosť za protislovenské nápisy v župe Békés prevzala na seba RACS

Békešská Čaba/Budapešť 29. marca (TASR) - Predbežne neznámy subjekt, akási Radikálna akčná skupina (RACS), sa v liste, ktorý v stredu dostali župné denníky Békés Megyei Hírlap a Békés Megyei Nap, Dom slovenskej kultúry a predsedníčka miestnej slovenskej samosprávy v Békešskej Čabe, prihlásila k zodpovednosti za protislovenské nápisy vo viacerých lokalitách župy Békés. Pre TASR to dnes potvrdila Anna Ištvánová, riaditeľka Domu slovenskej kultúry, v ktorom dočasne sídli aj detašované pracovisko konzulárneho oddelenia Veľvyslanectva SR v Maďarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie sme fašisti. Pokúsili sme sa iba svojským spôsobom reagovať na udalosti na Slovensku. Nežiadame šibenicu pre Slovákov, ale pre nacistov žijúcich na Slovensku, ktorí rasistickými, protimaďarskými heslami postriekali maďarské inštitúcie v rôznych častiach Slovenska," uvádza sa v krátkom liste začínajúcom oslovením Vážený adresát.

Na počítači napísaný text, ktorý vložili do obálky bez označenia odosielateľa a zverili pošte v Békešskej Čabe, bude z viacerých aspektov predmetom skúmania expertov.

Maďarskí kriminalisti sa medzičasom v súvislosti s predmetnou kauzou obrátili so žiadosťou o pomoc na obyvateľstvo. Za informácie, ktoré by viedli k odhaleniu páchateľov odsúdeniahodného činu, vypísal vrchný veliteľ polície v Békešskej Čabe odmenu vo výške 100.000 forintov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uviedol v duchovnom centre dolnozemských Slovákov predseda budapeštianskeho Úradu pre národnostné a etnické menšiny (NEKH) János Báthory, protislovenské nápisy treba dôrazne odsúdiť. Podľa jeho názoru nie je vylúčené, že sa za skratkou RACS neskrýva žiadna organizácia, ale iba jedinec.

Páchateľa alebo páchateľov neospravedlňuje, že udalostiam v župe Békés predchádzali podobné, ale rozsiahlejšie protimaďarské prejavy na Slovensku, zdôraznil najvyšší predstaviteľ budapeštianskeho úradu. Vlastné chyby nemôžeme prenášať na iných, poznamenal a dodal, že ľudská hlúposť nemá hraníc.

Báthory si podľa vlastných slov dokáže predstaviť niekoľko hlupákov, ktorí sa za ujmy Maďarov na Slovensku chceli takto pomstiť. Každý, kto si myslí, že podobnými skutkami môže akokoľvek prospieť zahraničným Maďarom, sa zásadne mýli, veď nezaslúžená a nespravodlivá akcia proti Slovákom žijúcim v Maďarskej republike sťažuje osud Maďarov spoza hraníc, konštatoval predseda NEKH.

Skryť Vypnúť reklamu


Na česko-slovenských hraniciach zadržali 33 utečencov aj s prevádzačmi

Brno 29. marca (TASR) - Skupinu 33 utečencov, ktorí sa chceli nelegálne dostať cez česko-slovenské hranice, zadržali v stredu popoludní policajti v katastri obce Nová Lhota v Hodonínskom kraji.

Zo Slovenska na územie Českej republiky cudzincov previezol v požičanom aute Avia 23-ročný muž z kraja Kroměříž, ku ktorému neskôr nastúpil do auta ďalší mladík. Ten mal utečencov prevziať a pokračovať s nimi v ceste, informovala dnes TASR juhomoravská policajná hovorkyňa Kamila Janíčková.

Vyšetrovateľ obvinil mužov z nedovoleného prekročenia štátnych hraníc. "Je to jedna z najpočetnejších skupín utečencov, ktorú sa nám podarilo tento rok zadržať," uviedla Janíčková. Spresnila, že skupinu tvorili iba muži, občania Indie, Afganistanu, Iránu, Srí Lanky a Turecka.

Skryť Vypnúť reklamu

Mužov polícia chytila bezprostredne po prekročení zelenej hranice. Teraz polícia zisťuje totožnosť zadržaných cudzincov a potom ich odovzdajú späť na územie Slovenska.


Ľudové noviny: Prejavy netolerancie nestačí odsúdiť

Budapešť 29. marca (TASR) - Za primitívne, skutočne chorobné prejavy netolerancie, vandalizmu a národnostnej neznášanlivosti, ktoré musí každý normálny človek, vrátane súdnych verejných činiteľov, v prvom rade odsúdiť, označuje komentátor Ľudových novín, týždenníka Slovákov žijúcich v Maďarsku, Imrich Fuhl protislovenské nápisy v Maďarsku a protimaďarské nápisy na Slovensku.

Tým by to však, ako píše autor, člen predsedníctva Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) a predseda Slovenskej samosprávy v obci Mlynky (Pilisszentkereszt), nemalo končiť, to ešte zďaleka nestačí, aj keby sme chceli. Celú záležitosť nemôžeme tým pokladať za "vybavenú". To, čo z toho všetkého na prvý pohľad dokážeme, či skôr sme nútení vnímať, je totiž iba vrchol ľadovca, pod ktorým sa skrýva ešte veľa nebezpečnej špiny a s ktorým - podľa všetkého - budeme musieť ešte dlho zápasiť. Prejavy nenávisti - či už s politickým alebo iným pozadím - neustále treba, ale naozaj nestačí iba odsudzovať. Mali by sme sa hlbšie zamyslieť nad ich podstatou, pričom každý by sa v rámci svojich možností mal snažiť prispieť k vytváraniu takej atmosféry a takých pomerov, aby sa ten hnus stratil, a to nielen z vrcholu ľadovca, uvádza sa v materiáli Ľudových novín.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekoľko sprejových nápisov ... a je to ... - máme, čo sme nechceli. Za takúto cenu by sme sa nikdy nechceli dostať do popredia všeobecného politického a mediálneho záujmu. Ešteže to neprišlo o mesiac skôr, počas sčítania ľudu, pri oficiálnom zaznamenávaní "telesných pozostatkov" našej Slovače. Bola by k tomu totiž potrebná u nás nikdy nevídaná dávka slovenského sebavedomia, aby naši Slováčikovia - práve označovaní rasistami za fašistov - nezaváhali a prihlásili sa k svojmu pôvodu.

Páči sa nám, či nie, sme po krk v tom, v čom sme v žiadnom prípade nechceli byť a je to horšie ako horúca kaša, ktorú sa zavše tak neúnavne snažíme obchádzať, píše autor komentáru Imrich Fuhl. Povedzme si na rovinu, pokračuje. V súvislosti so spomínanými krajne negatívnymi prejavmi nijako nemôžeme obísť zodpovednosť často nezodpovedných politikov, svedomie ktorých (ani v takýchto situáciách) nemôže byť čisté. Najmä, ak si položia ruku na srdce a navyše otázku, akým príkladom sú pre svojich voličov, akú politickú (ne)kultúru uskutočňujú, nakoľko tolerantne sa prejavujú voči svojim politickým súperom, v ktorých neraz vidia smrteľného nepriateľa. A tu nejde "iba" o menšinovú problematiku, poznamenáva autor a varuje pred možnými dôsledkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho názoru môže aj z "vetríkov" á la sprejové nápisy vzniknúť víchrica, akou je navonok nevinné, inak prinajmenšom nie celkom premyslené a vzhľadom na krehkosť sľubne sa rozvíjajúcich slovensko-maďarských vzťahov nie príliš citlivé oslavovanie grófa Jánosa Esterházyho, otvoreného zástancu "veľkomaďarstva". Nejde pritom o ojedinelý príklad, mohli by sme spomenúť aj vyťahovanie tzv. maďarskej karty na Slovensku, či iné, podobné kroky oslabujúce vzájomnú dôveru, ktoré sa vyskytujú na oboch stranách.

Prejavy extrémizmu, ktoré môžu, ale by nemuseli zaťažovať slovensko-maďarské vzťahy, vyplývajú aj zo sociálneho čí ekonomického napätia. Princíp reciprocity, logiku počínania v znamení hesla "Oko za oko, zub za zub" to však nijako neospravedlňuje. Skôr to pripomína z histórie dobre známe chorobné hľadanie vinníka. Terčom útokov sa tentokrát stala (aj) naša národnosť, ktorá si to skutočne ničím nevyslúžila. Veď dobre vieme, že našich Slováčikov so svojou povestnou dvojitou identitou a maximálnou lojalitou voči Maďarsku aspoň tak bolia protimaďarské útoky na Slovensku ako prejavy rasizmu a xenofóbie namierené proti nim. Zdá sa, že akýmsi extrémnym silám - možno naozaj iba bláznivým jednotlivcom - veľmi záležalo na tom, aby dali "adekvátnu" odpoveď na sprosté a pre Slovákov vôbec nepríznačné protimaďarské nápisy na Slovensku. Cieľom týchto provokácií môže byť rovnako zastrašovanie menšinových občanov, ako narušenie pokojného spolunažívania a rozvoja slovensko-maďarských vzťahov. Ide o viac ako nezodpovedné počínanie, ktoré každopádne treba (avšak nestačí iba) odsúdiť, uzatvára autor.

Skryť Vypnúť reklamu

Komentár, ktorý autor poskytol TASR, zverejnia Ľudové noviny č. 14.


O vydaní bossa košického podsvetia na Slovensko rozhodne súd

Praha 29. marca (TASR) - Český minister spravodlivosti Jaroslav Bureš rozhodol, že o prípustnosti vydania bývalého šéfa košického podsvetia Dušana B., zvaného Borža, na Slovensko musí rozhodnúť súd.

Ako dnes informoval zdroj z českého ministerstva spravodlivosti, rozhodnutie znamená, že v jeho prípade nepôjde o skrátené vydanie. Ministrove rozhodnutie vychádza z pochybností o jednoznačnom súhlase obvineného s vydaním do SR. Ministerstvo vrátilo návrh na jeho vydanie štátnemu zastupiteľstvu v Ústí nad Labem, ktoré podľa prokurátorky v piatok podá návrh na vydanie Dušana B. na Krajský súd v Ústí nad Labem.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo spravodlivosti už vo februári vrátilo žiadosť prokuratúre v Ústí nad Labem, nakoľko v nej chýbal overený súhlas Dušana B. so skráteným vydaním na Slovensko. Obžalovaný súhlasil s vydaním v súvislosti so zatykačom, ktorý bol na jeho osobu vydaný na Slovensku. Neskôr slovenská strana doručila Prahe ďalšie dva zatykače na Dušana B., ku ktorým sa nevyjadril pred súdom a práve preto ministerstvo žiadosť vrátilo na prepracovanie.

Dušan B. je stíhaný aj na území Českej republiky, kde je obvinený z trestného činu lúpeže, ale nebola proti nemu vznesená obžaloba. Prokuratúra v Benešove súhlasí s jeho vydaním na Slovensko s tým, že táto vec sa bude riešiť formou odovzdania trestného stíhania. Stíhanie v ČR by však nemalo zabrániť jeho vydaniu na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

Borža je v SR obvinený z viacerých závažných trestných činov - dvoch vrážd, vrátane vraždy šéfa konkurenčného klanu v Košiciach Karola Kolárika, dvoch pokusov o vraždu v spolupáchateľstve, nedovoleného ozbrojovania sa a poškodzovania cudzej veci.

Boržu zadržala česká polícia v spolupráci so slovenskými kolegami v severočeskom meste Ústí nad Labem 30. novembra minulého roku.


Rakúsko-maďarské vojenské konzultácie budú mať pokračovanie i so SR

Viedeň 29. marca (TASR) - Na rakúsko-maďarskom vojenskom summite sa dnes rokovalo o príprave nástupcov Rakúšanov, ktorí v lete ukončia pôsobenie v medzinárodných mierových silách na Cypre, kde ich nahradili a nahradia príslušníci maďarskej a slovenskej armády, ako aj o CENCOOP -organizácii, v ktorej na základe rakúskej iniciatívy spolupracujú pri mierotvorných operáciách Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, SR a Švajčiarsko.

Skryť Vypnúť reklamu

Dejiskom prihraničného stretnutia náčelníka generálneho štábu maďarskej armády Lajosa Fodora a šéfinšpektora rakúskeho Bundesheeru Horsta Pleinera bol Neusiedl am See. Účastníci schôdzky sa dohodli, že odovzdanie cyperskej misie pripravia ešte i na trojstrannom stretnutí so slovenskou stranou. Zhodli sa v tom, že v súčasnosti nie je aktuálne rozšíriť okruh krajín organizácie CENCOOP, ktorej rámcovú dohodu by mali podpísať v júni na území SR.

Lajos Fodor a Horst Pleiner sa vzájomne informovali o situácii v ozbrojených silách ich krajín, hovorili o spolupráci v zdravotníckej sfére i pri prevencii katastrof a dohodli sa, že kooperáciu rozšíria na ďalšie oblasti i na priame kontakty medzi operačnými armádnymi ústrediami oboch krajín.


Buzek sa pred Robertsonom vyslovil za prijatie SR do NATO

Skryť Vypnúť reklamu

Varšava 29. marca (TASR) - Poľský premiér Jerzy Buzek sa dnes vo Varšave vyslovil v rozhovore s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom v prospech rozšírenia Severoatlantickej aliancie o Slovensko, Slovinsko a pobaltské krajiny.

Varšava si želá, aby politika otvorených dverí zostala naďalej jedným z princípov NATO, uviedol Buzek. Poľský príklad podľa Robertsona jasne ukazuje, aký pozitívny vplyv na stabilitu v Európe malo prijatie Poľska, Českej republiky a Maďarska do aliancie.

Generálny tajomník v tejto súvislosti vyjadril úctu Poľsku, ktorému sa v priebehu krátkych dvoch rokov podarila úplná politická integrácia do NATO. "Je ťažké dnes rozlíšiť medzi Poľskom a ostatnými krajinami aliancie z politického hľadiska," zdôraznil Robertson. Vojenská integrácia však podľa neho bude trvať dlhšie a vyžiada si "bolestné úsilie."

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhovory generálneho tajomníka NATO s poľskými partnermi sa okrem rozšírenia a prispôsobenia poľskej armády štandardom aliancie týkali aj situácie v Macedónsku. Robertson ubezpečil Buzeka, že NATO naďalej podporuje vládu v Skopje. Poľský premiér vyslovil nádej, že intenzívny dialóg čoskoro prinesie ovocie.

Buzek súčasne prisľúbil, že Poľsko vyšle začiatkom mája do krízovej oblasti ďalšie posily. Pripravený na odchod v prípade potreby bude ďalší pluk, dodal predseda poľskej vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Zelená Bratislava
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 300
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 17 146
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 127
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 299
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 695
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 353
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 458
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 093
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 002
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 705 prípadov nákazy a ďalších šesť úmrtí (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 31 400. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Odberné miesto na nový koronavírus.

Čo hovoria zahraničné štúdie o reštauráciách a fitnescentrách

Treba vetrať, nosiť rúško a udržiavať odstup.

Ilustračné foto.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.
Bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana.

Neprehliadnite tiež

S COVID-19 leží v nemocniciach viac ako šesťsto pacientov, pozrite si grafy

Ako sa vyvíja nákaza Covid-19 na Slovensku? Pozrite si aktuálnu mapu koronavírusu a počet nakazených v slovenských mestách.

Sudcu Trubana navrhuje stíhať jeho šéf aj predseda Súdnej rady

Návrh nevylučuje podozrenia o korupčnom správaní sudcu Trubana.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban.

Koronavírus na Slovensku: Odhalili ďalších 705 nakazených

Infikovaných dnes na Slovensku evidujú 23 298 ľudí.

Nepovolený protest v Bratislave.