Bratislava 26. marca (TASR) - Dlh zdravotníctva ďalej rastie a zámer oddlžovať ho sa neplní, hoci došlo k privatizácii strategických podnikov a inštitúcií SR. Vyhlásili to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predstavitelia Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL).
Vláda nie je ochotná splatiť podstatnú časť dlhu, ktorý k 30. decembru 2000 dosiahol 15,6 miliardy, a neuvoľnila ani sumu, ktorá bola na základe jej uznesenia určená na oddlženie zdravotníctva na rok 2001. Vznikol tým akýsi dlh dlhu vo výške 4,617 mld. Sk a ako ďalej informovali predstavitelia ADL, celkový dlh rezortu tak k dnešnému dňu predstavuje približne 20,5 miliardy.
Slovenské zdravotníctvo sa podľa nich ocitlo na pokraji priepasti a finančnú situáciu rieši na úkor svojich dodávateľov. Kým náklady na lieky tvoria 30 percent z celkových nákladov na zdravotníctvo, pohľadávky zásobovateľov liekmi a zdravotníckym materiálom reprezentujú 50 percent celkového dlhu tohto rezortu. "Štát sa lieči na privátnych inštitúciách, neexistuje rovnoprávnosť majetkových pomerov," vyhlásili dnes na tlačovej konferencii zástupcovia ADL.
Situáciu by podľa nich čiastočne riešilo navŕšenie podielu vyplateného zdravotníctvu z privatizácie SPP. Ide o poslednú veľkú privatizáciu, a teda aj poslednú šancu pre zdravotníctvo. Zdá sa však, že vláda ignoruje poslednú možnosť predísť kolapsu zdravotníctva kompenzáciou pohľadávok zo zdrojov tejto privatizácie, konštatovali zástupcovia ADL.