BRATISLAVA 12. júla (SITA) - Environmentálne mimovládne organizácie, združené v Ekofóre, nesúhlasia so zrušením Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody a považujú to za krok späť, pred rok 1989, kedy tento výbor vznikol. Vláda a najmä Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR strácajú týmto aktom plnoprávneho partnera v oblasti životného prostredia a ochrany prírody na úrovni parlamentu. Vážne sa tým ohrozí zákonodarná, iniciačná, koncepčná i kontrolná funkcia NR SR v tejto oblasti. Je prekvapujúce, že s takýmto rozhodnutím prichádza práve vládna koalícia, ktorá rada zdôrazňuje sociálny a ekologický rozmer trhového hospodárstva, a zároveň sa zbavuje jedného z nástrojov, pomocou ktorého sa takýto cieľ dá presadzovať. Uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Marcel Zajac z Ekofóra, ktoré vyzýva NR SR na prehodnotenie tohto rozhodnutia a na zachovanie Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody v jeho autonómnej podobe a postavení.
Ako sa ďalej v stanovisku uvádza, oficiálne uvádzaný dôvod, že ide o praktickú realizáciu sľubovaných úsporných opatrení na pôde ústredných orgánov SR je kuriózny v konfrontácii s prostriedkami, ktoré do tejto sféry a celkovo do štátneho financovania politického a straníckeho aparátu na Slovensku plynú. Nehovoriac o tom, že počet parlamentných výborov ani po tomto opatrení neklesol. Taktiež neobstojí ani argument, že životné prostredie a ochrana prírody na Slovensku nie sú natoľko problémové, aby si vyžadovali jestvovanie samostatného parlamentného výboru. Že tu tak nie je, dokazuje okrem reality aj fakt, že práve kapitola Životné prostredie patrila k najzložitejším v rámci predvstupového procesu do Európskej únie (EÚ), vyžaduje si jedno z najdlhších prechodných období a aj prostriedky z EÚ do tejto oblasti budú v nasledujúcom období patriť k najvyšším. Malo by preto patriť k ambíciám NR SR mať aj na svojej pôde kontrolno-koncepčný mechanizmus, ktorý bude do tohto procesu aktívne zasahovať.
Podľa predstaviteľov Ekofóra najpravdepodobnejší dôvod zrušenia výboru je jeho možná nepohodlnosť a obhajoba mimo ekonomických, ekologických, environmentálnych, zdravotno-hygienických, kultúrnych a ďalších aspektov a hodnôt, voči úzko chápaným hodnotám rýdzo ekonomickým. Tomuto podozreniu nahráva aj fakt, že životné prostredie bolo podriadené jednému z ekonomicky zameraných výborov, a nie napríklad výboru pre zdravotníctvo. Pri takomto spôsobe uvažovania novovzniknutej koalície môže čoskoro dôjsť aj k zrušeniu ministerstva životného prostredia.