Vysoké Tatry 13. júla (TASR) - Tridsaťčlenná skupina dobrovoľníkov predovšetkým z východného Slovenska začala tento týždeň budovať v kalamitnom území pri Tatranskej Lomnici ďalší vodný les pod gesciou mimovládnej organizácie (MVO) Ľudia a voda z Košíc.
Predseda MVO Michal Krafčík pre TASR uviedol, že z hľadiska erózie vody je veľmi rizikových v kalamitnom území Tatier 826 hektárov a o niečo menej rizikových ďalších 1100 ha. Lokalita pri Tatranskej Lomnici smerom na Tatranské Matliare, kde začali s budovaním tzv. bobrích hrádzí, patrí k veľmi rizikovým. "Je nad Expozíciou tatranskej prírody, kde už mali problém so záplavami. Chceme zlepšiť vodný režim potôčikov, ktoré tečú smerom k expozícii, aby sme vyrovnali vodný režim a súčasne poskytli dostatok vody pre tamojšiu flóru," konštatoval Krafčík.
Hovorca Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u Marián Šturcel doplnil, že po dobrých skúsenostiach z doterajšej výstavby vodného lesa pokračujú v realizácii myšlienky, hoci v menšom rozsahu. "Pri veľkých dažďoch môže voda v strži, ktorú dobrovoľníci spevňujú, ohroziť štátnu cestu i pod ňou ležiacu Expozíciu tatranskej prírody či botanickú záhradu, kde už v minulosti boli problémy s vodou". V spolupráci s MVO Ľudia a voda chcú preto nahradiť po kalamite stratenú vodohospodársku funkciu lesa, ktorej obnova môže trvať 15 až 20 rokov. Bobrie hrádze pomôžu vodu udržať na mieste.
Ako konštatoval Krafčík, roboty je dosť a pri revitalizácii tatranského lesa by sa mohli uplatniť aj dlhodobo nezamestnaní. "Po tejto prvej skupine mladých ľudí budú nasledovať ešte ďalšie dva turnusy. Vo všetkých troch sa vystrieda asi sto ľudí. Zmyslom je pokračovať v aktivitách záchrany a obnovy vody, aby krajina nevysýchala. Ukázať spôsob, ako revitalizovať krajinu a zadržiavať vodu, aby dávala vlahu pre nový tatranský les."
Medzi dobrovoľníkmi sú aj starší ľudia, ale gro tvorí mládež. Stredoškoláčka Anna Vasiľová zo Starej Ľubovne prezradila, že o možnosti pomôcť v Tatrách sa dozvedela z ponuky, ktorú dostali v škole. Horúčava jej zjavne neprekážala. Pri ukladaní dreva na hromadu povedala: "Dá sa to vydržať, máme klobúky."
Vlani vybudovala MVO s dobrovoľníkmi vďaka finančnej podpore Slovenskej sporiteľne 40 ha vodného lesa v Hornom Smokovci, kde urobili vyše štyritisíc vodoholdingov. Po požiari v júli 2005 vybudovali zo západnej strany Starého Smokovca nad benzínovým čerpadlom 12-hektárový pás vodoholdingov (tvz. čierny les). V obidvoch lokalitách vysadili vyše 35 tisíc rôznych stromčekov - smrek, červený smrek, borovicu, jedľu, jarabinu, javor horský i brest.