Trenčín 14. júla (TASR) - Keďže typickým znakom hudobného festivalu Pohoda je sloboda - či už v muzike alebo vo vyjadrovaní názorov, dnešný otvárací koncert jubilejného 10. ročníka patril o 13 h Mariánovi Vargovi a Bratislavskému komornému orchestru. Varga a Pohoda majú totiž niečo spoločné. Pre organizátora najväčšieho open-air podujatia na Slovensku Michala Kačšáka práve Vargova hudba symbolizuje slobodu. "Som hrdý na to, že nám festival otvára jeden z headlinerov," povedal pri uvedení koncertu Kaščák.
Zámerom usporiadateľov je tento rok posilniť divadelnú, výtvarnú a umeleckú tvorbu, aby sa z Pohody stal nielen hudobný, ale aj multimediálny festival, povedal nedávno organizátor podujatia Kaščák. Už dnes predpoludním uviedli divadelnú monodrámu Tiso, ktorého hrá herec Marián Labuda. Ten si pri tom na festivalovom pódiu zahral po prvýkrát. "Bolo to extrémne predstavenie, hlavne tým teplom," povedal s úsmevom Labuda, ktorého herecké majstrovstvo videlo približne osemsto divákov.
Divadelné predstavenia, diskusie či čítanie literatúry dostanú počas festivalových dní oveľa väčší priestor. Obohatením sprievodných podujatí bude aj tanečný dom s ponukou ôsmich tanečných workshopov od folklóru po hip hop, samostatný priestor v podobe kaviarne dostane literatúra spolu s diskusiami Ligy za duševné zdravie. Súčasťou sprievodných podujatí bude sochárske sympózium, workshopy maľby a grafity, výtvarníci budú mať k dispozícii aj múr pri hlavnej festivalovej scéne. Samostatný priestor dostanú literárne čítania a diskusie, tradične bude na Pohode Bažant kinematograf.
Od piatka do nedele rána sa na trenčianskom vojenskom letisku medzi stovkou interpretov z 15 krajín predstavia aj také hviezdy ako legendárna alternatívna skupina Pixies z USA so spevákom Frankom Blackom, česká šansoniérka Hana Hegerová, či členovia britskej skupiny Stereo MC's, ktorá zožala úspech v roku 2002. Známe mená dopĺňajú aj hudobníci z fínskeho zoskupenia Värttinä na čele s trojicou speváčok a svetová špička štýlu grime Dizzee Rascal.
Vystúpia aj slovenské skupiny, ktoré s Pohodou takpovediac vyrastali. Napríklad Polemic, Para, Hex alebo LePayaco.
"Pripravili sme program, ktorý by najviac vystihol desaťročné pôsobenie festivalu. A možno sme tentoraz nepriniesli najväčšie meno, ktoré sme v histórii mali, ale na jednotlivých scénach sa predstavia špičkoví svetoví umelci," hovorí Kaščák s tým, že dôraz sa kládol na žánrové špičky. A tak na Pohodu zavíta aj írska kapela Frames, ktorá je považovaná za nasledovníkov svojich krajanov U2. Na Slovensko pricestujú aj downtempové hviezdy Zero 7, zakladatelia inteligentnej elektroniky skupina Coldcut. Top svetovej DJskej scény budú reprezentovať bývalý člen legendárnej skupiny Underworld Darren Emerson, britský DJ a producent Andy C, ktorý je jedným z najzvučnejších mien v oblasti drum and bass či špičkový techno DJ Marco Carola. Fúziu nu-jazzu a latino rytmov predvedie Da Lata, súčasnú gitarovú scénu bude zastupovať švédska gitarovka The International Noise conspiracy. Vo world music dominuje speváčka s marockými koreňmi Natacha Atlas, príde aj čerstvý držiteľ Latin Grammy za najlepší album Kevin Johansen so skupinou Nada, či tohtoročný držiteľ Oscara Gustavo Santaoalla so skupinou Bajofondo Tangoclub a ich tangom 21. storočia.
Novinkou bude, že niektoré koncerty, napríklad výber zo symfonického diela Svetozára Stračinu, odvysiela v priamom prenose Rádio Devín. Symfonický orchester zahrá na Pohode prvý raz.