Bratislava 15. júla (TASR) - Vyostrenie situácie medzi Izraelom a Libanonom podľa hovorcu Ozbrojených síl SR Milana Vangu priamo nevplýva na plnenie operačných úloh slovenských vojakov, ktorí pôsobia v misii UNDOF na Golanských výšinách. V misii je sto slovenských vojakov.
Vanga uviedol, že napriek tomu, že ohnisko bojov vo štvrtok bolo asi 40 kilometrov od vysunutej pozície, kde pôsobia slovenskí vojaci, výcvik a prípravu na plnenie úloh to neovplyvnilo. "Vydali sme však opatrenia. V rámci výcviku sa kladie dôraz na precvičovanie signálov, ktoré slúžia na zabezpečenie ochrany vojakov a techniky. Vo voľnom čase nesmú vojaci prechádzať na izraelskú stranu. Ak si služobné povinnosti vyžadujú ich pohyb aj za hraničnou čiarou, vojaci musia byť minimálne dvaja v aute, mať pri sebe zbrane aj s muníciou, rovnako aj ochrannú vestu, prilbu a masku," konštatoval Vanga.
Ak by mali rodinní príslušníci záujem informovať sa o svojich blízkych, je to možné prostredníctvom operačného centra na generálnom štábe alebo cez hovorcov OS SR. "Zatiaľ je spojenie z Golanských výšin v poriadku a vojaci môžu volať aj priamo domov," dodal Vanga.
Golanské výšiny sú pod izraelskou okupáciou od roku 1967. Mierová misia UNDOF pôsobí na Golanských výšinách na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z 31. mája 1974 a tvoria ju príslušníci armád z rôznych krajín sveta. V misii UNDOF participuje Slovensko spolu s Rakúskom od roku 1998. Počas doterajších 17 rotácií sa vystriedalo 1600 príslušníkov OZ, niektorí absolvovali viac ako jednu rotáciu, buď z vlastného záujmu alebo podľa potrieb armády. Na Golanských výšinách jednotky OSN monitorujú dodržiavanie mierového stavu medzi Izraelom a Sýriou, Slováci sú súčasťou rakúskeho práporu a sú poverení hliadkovaním územia.