BRATISLAVA 15. júla (SITA) - Počas letných horúčav by firmy mali myslieť na svojich zamestnancov. Viaceré povinnosti zamestnávateľom pritom vyplývajú z platnej legislatívy. Keďže zvýšené teploty spôsobujú zvýšenú záťaž zamestnancov, čo sa prejavuje poklesom výkonnosti aj sústredenosti, únavou, malátnosťou, či bolesťami hlavy, firmy by mali vytvárať lepšie podmienky na prestávky. Môžu im tiež skrátiť pracovný čas a sú povinní zabezpečiť aj pitný režim, aby zamestnanci mohli pokojne pracovať. "Samozrejme, to všetko je ovplyvnené charakterom toho-ktorého pracoviska," konštatovala pre agentúru SITA Marta Čintalová z odboru právnych služieb Národného inšpektorátu práce.
Čintalová zároveň upozornila na to, že pracovné podmienky by mali zodpovedať normám nielen v horúčavách, ale počas celého roka. Tieto podmienky upravujú viaceré zákony vrátane Zákonníka práce. Právnička inšpektorátu práce pripúšťa, že bežný zamestnanec sa v týchto normách len ťažko zorientuje, a preto mu ostáva len jediné, nechať túto povinnosť na zamestnávateľa. Preňho platí od júna tohto roku nové nariadenie vlády o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci, ktoré stanovuje rozdiely medzi jednotlivými pracoviskami. Podľa neho sa musí zamestnávateľ postarať o to, aby teplota vzduchu na pracoviskách nebola veľmi vysoká.
Okrem toho od júla tohto roku nadobudol účinnosť aj nový zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Spolu s ním sa menia i ďalšie normy, ktoré sprísňujú podmienky na pracovisku a určuje zamestnávateľom viac nových povinností. Napríklad sú povinní bezplatne zabezpečovať podľa vnútorného predpisu pitný režim, ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia. Čintalová tiež dodala, že od júla nadobudol účinnosť aj ďalší nový zákon, podľa ktorého majú na dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov dohliadať príslušné krajské inšpektoráty, ktoré môžu firmy aj pokutovať.