SME

SDKÚ-DS nezverejnila náklady na kampaň

Bratislava 16. júla (TASR) - Parlamentné strany Smer-SD, SDKÚ-DS, SMK, ĽS-HZDS a KDH už odovzdali na ministerstvo financií správu o výdavkoch na volebnú ...

Bratislava 16. júla (TASR) - Parlamentné strany Smer-SD, SDKÚ-DS, SMK, ĽS-HZDS a KDH už odovzdali na ministerstvo financií správu o výdavkoch na volebnú kampaň. SNS tak urobí v pondelok 17. júla. Podľa zistených informácií TASR od piatich strán, najskromnejšiu kampaň mala SNS. Kto investoval do kampane najviac, sa verejnosť dozvie až po zverejnení správ na internete. Dôvodom je, že parlamentná SDKÚ-DS náklady na kampaň nezverejnila a podľa hovorcu tak má urobiť MF.

Do 17. júla musia správu na ministerstvo odovzdať aj ostatné politické strany a hnutia, ktoré sa zúčastnili na voľbách do NR SR. Po predložení správ dostanú parlamentné strany príspevok od štátu, ktorý je rozdelený na tri časti. Je to príspevok vo výške percenta z priemernej minuloročnej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve (pozn. TASR 172,74 Sk) za každý získaný hlas. Ten istý obnos potom dostane strana ešte raz ako príspevok na činnosť, ktorý je rozdelený na 48 častí a vyplatí sa postupne počas celého štvorročného obdobia. A parlamentné strany dostanú ročne aj príspevok na poslanecký mandát. Ak by sa volebné obdobie skrátilo, príspevok na činnosť i príspevok na mandát sa adekvátne znížia.

SkryťVypnúť reklamu

Smer-SD minul na volebnú kampaň približne 36 mil. Sk bez DPH. Generálny manažér strany Igor Federič pre TASR uviedol, že strana si zobrala na náklady 40 miliónový úver a ostatné náklady pokryli zo straníckych peňazí - štátny príspevok, členské a dary. V nákladoch sú zahrnuté napríklad billboardy, reklamné nosiče, reklama v periodickej tlači, spoty v rádiách a televíziách, náklady na usporiadanie predvolebných mítingov, darčekové predmety. Smer-SD dostane zo štátnej pokladne počas štyroch rokov minimálne 314 796 194 korún, ktoré v sebe zahŕňajú spomínané zložky štátneho príspevku.

Hovorca SDKÚ-DS Martin Maťko pre TASR neuviedol, koľko peňazí strana minula na predvolebnú kampaň. V sms spravodajkyni TASR napísal, že správu odovzdali v piatok 14. júla a zverejniť na internete ju má v zmysle zákona MF. Za štyri roky zinkasuje SDKÚ-DS zo štátnej pokladnice najmenej 202 732 846 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská národná strana (SNS) si na kampaň zobrala 13 mil. úver, ktorý je krytý zmenkou. Kampaň podľa poslanca Rafaela Rafaja stála o niekoľko stotisíc menej ako úver, ktorý si SNS zobrala. Peniaze určené na kampaň použili národniari na billboardy, cityligh, volebné noviny, politickú reklamu vo verejnoprávnom Slovenskom rozhlase (SRo) a Slovenskej televízii (STV), darčekové predmety i inzerciu v periodickej tlači. Napríklad SNS za politickú reklamu v elektronických médiách zaplatili 61 tisíc SK a volebné plagáty v obciach vrátane billboardov ich stáli 3,115 milióna Sk. V prípade nepretržitého štvorročného obdobia dostanú národniari od štátu minimálne 134 816 660 korún.

Strana maďarskej koalície (SMK) minula na predvolebnú kampaň 17,3 mil. Sk a svoju správu už uverejnila na straníckej internetovej stránke. Na volebnú kampaň si zobrala 15 mil. Sk krátkodobý úver, ktorý musí splatiť do 31. decembra tohto roku. Napríklad náklady na inzerciu a reklamu v periodickej tlači boli vyše 4 mil. Sk a za vysielanie volebných spotov SMK zaplatila vyše 1,1 mil. Sk. SMK za štyri roky v parlamente do pokladnice pribudne minimálne 134 430 068 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudová strana - HZDS zaplatila za volebnú kampaň približne 23 mil. Sk. Ako povedala TASR vedúca ekonomického oddelenia strany Anna Borgulová, na kampaň si ĽS-HZDS zobralo 10-miliónový úver, tri milióny predstavuje pôžička a ostatné náklady na kampaň pokryli zo štátneho príspevku, členských príspevkov i zo zostatku na straníckych účtoch. Peniaze napríklad použili na darčekové predmety, billboardy, plagáty, letáky, reklamu v STV a SRo i regionálnych televíziách a rozhlasoch, zaplatili si aj inzerciu v periodickej tlači. Za štyri roky si strana pripíše na účet minimálne 101 066 720 korún.

Kresťanskodemokratické (KDH) stála predvolebná kampaň vyše 26 mil. Sk. Ústredný tajomník KDH Pavol Abrhan TASR informoval, že celé náklady na kampaň pokryl 25-miliónový úver a 5 mil. Sk od sponzorov. V nákladoch sú zahrnuté billboardy, plagáty, letáky, vysielanie politickej reklamy iba v SRo a súkromných rádiách. V kampani ešte KDH použilo peniaze na volebné noviny, inzerciu v periodickej tlači, darčekové predmety, cestovné na mítingy, prenájom sál, či kultúrny program. Rozpočet si KDH za štyri roky vylepší štátnym príspevkom prinajmenej 95 160 048 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Strany musia správu vyhotoviť za obdobie od vypísania volieb a končiace sa dňom volieb, teda od 15. februára do 17. júna. Ak tak politický subjekt neurobí, dostane pokutu 100 tisíc korún. Ak v nej nebudú všetky údaje, resp. neúplné, musí ich do 15 dní odstrániť. Podľa zákona Ministerstvo financií SR zverejní správy všetkých 21 kandidujúcich strán do 30 dní od ich doručenia na svojej internetovej stránke, kde budú uverejnené pol roka.

Obsah správy musí byť prehľad nákladov na predvolebné prieskumy verejnej mienky, platenú inzerciu a reklamu v periodickej tlači, ako i vysielanie politickej reklamy. V správe má byť tiež zahrnutý prehľad nákladov na úhradu volebných plagátov a iných nosičov informácií, prehľad cestovných výdavkov členov a zamestnancov politických strán pri volebnej kampani, ako i všetky ostatné náklady strany na propagáciu jej činnosti a programu. Chýbať nesmie ani prehľad o príjmoch strany, osobitná evidencia o príjmoch z pôžičiek a úverov a osobitná evidencia darov a iných bezodplatných plnení prijatých v tomto období. Správa musí byť v písomnej aj elektronickej podobe.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok mohli strany prvýkrát na kampaň minúť neobmedzené množstvo peňazí, pretože zákon nestanovuje žiaden limit. Pri voľbách do NR SR v roku 2002 bola výška výdavkov obmedzená na 12 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 965
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 12 118
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 256
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 319
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 054
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 885
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 184
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 117
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V minulom roku zaevidovali v Trnavskom kraji desiatky prípadov.


Miesto nehody. Vľavo autobus, ktorý do ľudí narazil.

O život prišli tri mladé dievčatá.


TASR
Kolóny na hraniciach medzi Maďarskom a Slovenskom.

Dôvodom je výskyt nákazy vo viacerých lokalitách v Maďarsku.


SITA
Samuel Migaľ

Vymenili viacerých zástupcov v Hospodárskej a sociálnej rade.


TASR a 1 ďalší

Sportnet

Alexander Ovečkin a Wayne Gretzky.

Čech tvrdí, že vedenie NHL svojím rozhodnutím nesuspendovať ruských hokejistov robí reklamu Putinovej vojne na Ukrajine.


SITA
Tréner Arne Slot (vpravo) v zápase Fulham - Liverpool.

Futbalisti Liverpoolu nevyužili príležitosť na navýšenie náskoku na čele ligovej tabuľky.


TASR
Milan Škriniar.

Škriniar sa v Istanbule cíti dobre. Zostane v tureckej metropole natrvalo?


Filip Krivošík (vľavo) a Michal Beňo v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Hokejisti HC Košice môžu o svojom postupe rozhodnúť v najkratšom možnom čase.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu