NITRA 17. júla (SITA) – Opaľovanie so sebou prináša veľké množstvo rizík. Negatívne dôsledky opaľovania sa pritom nemusia prejaviť hneď, ale niekedy až po mnohých rokoch. „Stále stúpa počet nádorových ochorení kože, čo sa dáva jednoznačne do súvisu s nadmerným vystavovaním pokožky ultrafialovému žiareniu,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva v Nitre Miroslav Machata.
Opaľovať by sa podľa neho malo len veľmi striedmo a postupne. Na začiatku je potrebné používať prípravky s vysokými ochrannými faktormi. Lekári totiž v horúcich dňoch riešia aj prípady ľahších či ťažších popálenín, spôsobených slnkom. Od 11:00 do 14:00 sa treba slnku úplne vyhnúť, radí Machata. Odporúčaná výška ochranného faktoru závisí od typu pokožky – ľudia s blond vlasmi a bledou pokožkou majú používať vyšší faktor, pretože majú menej ochranného pigmentu. V zásade však platí – radšej použiť vyšší faktor ako príliš nízky. „V každom prípade by však ľudia mali vylúčiť umelé opaľovanie – a to v lete i v zime. Je to zbytočné zvyšovanie rizika, ktoré nám slnko tak či tak prináša,“ skonštatoval Machata. V letnom období odporúča brať ako výživový doplnok beta karotén a selén, ktoré priaznivo vplývajú na obranyschopnosť kože pred ultrafialovým žiarením a chránia telo pred voľnými radikálmi.
Isté riziká prináša so sebou aj klimatizácia. Vo filtroch sa totiž usadzujú baktérie, ktoré sa potom vzduchom vháňajú do klimatizovaného priestoru. Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by pritom podľa Machatu nemal presiahnuť sedem stupňov Celzia, pretože inak hrozí prechladnutie. „V súčasnosti sme si vypestovali kult opálenej pokožky, ktorá sa v povedomí ľudí rovná dobre vyzerajúcej. Pre pokožku je to však obrovská záťaž,“ zdôraznil.