Bratislava 17. júla (TASR) - Slovensko musí podľa nového ministra obrany SR Františka Kašického všetky kroky v rámci prípadného stiahnutia vojakov z Iraku prekonzultovať s irackou vládou a so spojencami tak, aby si zachovalo inštitút dôveryhodného partnera.
Kašický to vyhlásil po prvom stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Minister už nechal pripraviť kalkulácie na možný časový harmonogram stiahnutia jednotky z operácie. Pripravený má byť variantne a musí obsahovať možnosti ďalšej pomoci pre iracký ľud. Tento proces musí byť podľa neho plánovaný, aby sa v súčasnosti nenarušila činnosť slovenského kontingentu v Iraku.
O tejto otázke minister hovoril už s premiérom, ministrom zahraničných vecí a informoval aj predstaviteľov americkej administratívy. "Ide mi o to, aby sme skutočne pôsobili ako seriózny partner a v rámci jednotlivých kalkulácií a možností akceptovali aj názory aj koaličných partnerov, to znamená spojencov," uviedol Kašický.
Gašparovič zdôraznil, že slovenskí vojaci sú v Iraku na základe koaličnej dohody a rozhodnutia orgánu OSN. "Slovensko podpísalo koaličné dohody, zaviazalo sa k určitej službe a túto službu musí ukončiť. Môj názor je, ten som nikdy nezmenil, že z Iraku odísť z jedného dňa na druhý sa nedá," vyhlásil prezident. Má obavy, že ak by sa tak stalo, mohlo by v Iraku dôjsť k občianskej vojne. Myslí si preto, že otázka o prípadnom stiahnutí z Iraku nie je na rozhodnutí jednej krajiny, ale rozhodnutie musí urobiť koalícia spolu s ostatnými príslušnými organizáciami.
Slovensko bude tiež prehodnocovať vojenskú účasť v Afganistane. "Sú určité požiadavky zo strany spojencov na typ jednotky, ktorá by tam mala pôsobiť," konštatoval.
Minister potvrdil, že už má k dispozícii výsledky vyšetrovania tragickej havárie vojenského dopravného lietadla An-24, pri ktorej zahynulo 42 vojakov. K záveru sa nechcel zatiaľ vyjadrovať s tým, že najskôr dostanú oficiálne informácie vláda, Národná rada SR a prezident. "Nech už sú tie závery akékoľvek, budú musieť byť orientované aj dovnútra a do činnosti ozbrojených síl," poznamenal. Zabezpečiť chce tiež otázku odškodnenia pozostalých. Všetkým poslal osobný list, v ktorom vyjadril ľútosť a ubezpečil ich, že odškodnenie bude rezort obrany riešiť čo najskôr a veľmi citlivo. Materiál o vyšetrovaní tento týždeň na rokovanie vlády ešte Kašický nepredloží. V utorok minister navštívi miesto nešťastia v maďarskej obci Hejce a uctí si pamiatku zosnulých vojakov.
Gašparovič hovoril s ministrom aj o jeho predstave dobudovania reformy slovenskej armády, profesionalizácii, situácii vo vzdušných silách, zdravotníctve v rezorte obrany.
Kašický má záujem na tom, aby spolupráca s prezidentom ako hlavným veliteľom ozbrojených síl sa rozvíjala a fungovala vzájomná informovanosť, konzultovali sa všetky dôležité vecí týkajúce sa rezortu. fab som