Bratislava 17. júla (TASR) - Bratislavskí starostovia chcú ku komunálnym voľbám, ktoré budú 2. decembra, výrazne znížiť počet samosprávnych poslancov v hlavnom meste SR.
Keďže to sa dá zákonom o Bratislave, pripravili jeho nový návrh, ktorý okrem iných zmien upravuje aj počty poslancov. Podľa neho by mestské zastupiteľstvo malo klesnúť z 80 na 41 kresiel a v 17 mestských častiach (MČ) miestne zastupiteľstvá môžu mať dohromady najviac 243 poslancov, kým teraz ich je 374. Zmenou počtu poslancov by sa zákon o Bratislave zosúladil so zákonom o obecnom zriadení. Tento návrh odsúhlasilo Regionálne združenie MČ Bratislavy a odovzdalo v decembri 2004 primátorovi Andrejovi Ďurkovskému, ktorý s ním súhlasil a mal zabezpečiť ďalší legislatívny postup. "Nestalo sa tak a pán primátor sa z nepochopiteľných dôvodov rozhovorom o tejto veci so starostami vyhýba," uviedol pre TASR tajomník Regionálneho združenia MČ Bratislavy Jozef Benedikovič.
Počty poslancov určuje zákon o obecnom zriadení a pre Bratislavu zákon o hlavnom meste SR. Kým zákon o obecnom zriadení pred volebným obdobím 2002 až 2006 podstatne zredukoval možné počty poslancov podľa množstva obyvateľov, zákon o Bratislave platí od roku 1990. Napríklad podľa zákona o obecnom zriadení v mestách nad 100 000 obyvateľov počet poslancov nesmie prekročiť 41, v mestách od 20 000 do 50 000 obyvateľov môže byť najviac 25 poslancov.
Podľa zákona o Bratislave z čias federácie musí mať mestské zastupiteľstvo 80 poslancov, zo 17 MČ sedem môže mať až 60 poslancov, päť MČ do 30 a päť MČ najviac po 13 zástupcov občanov. Čiže v hlavnom meste môže byť až 715 poslancov a podľa zákona o obecnom zriadení by malo byť v 17 MČ najviac 325 zástupcov občanov, v mestskom zastupiteľstve 41. Podľa Benedikoviča väčšina MČ nevyužila možnosti podľa zákona o Bratislave a má nižší počet poslancov, pritom je to takmer u všetkých MČ viac ako upravuje zákon o obecnom zriadení. "Pretože o počte poslancov rozhodujú zastupiteľstvá, ich snaha je, aby ich bolo čo najviac," zdôvodňuje Benedikovič. Toto potvrdzuje mestské zastupiteľstvo, ktoré na júlovom rokovaní jednomyseľne odsúhlasilo ponechať terajší počet 80 kresiel aj vo volebnom období 2006 - 2010.
Do konca septembra 2006 musia zastupiteľstvá schváliť a zverejniť počty poslancov pre nasledujúce volebné obdobie. Benedikovič upozorňuje, že ak to nebude podľa nového návrhu zákona o hlavnom meste, Bratislava nenaplní zámer reformy verejnej správy v racionálnosti a úspornosti finančných prostriedkov.