SME

Najdôveryhodnejšími politikmi Fico, Slota, Gašparovič

Bratislava 18. júla (TASR) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico, ktorému dôveruje 32,5 percenta ľudí.

Nasleduje šéf SNS Ján Slota s 12,6 percentami a tretí skončil prezident Ivan Gašparovič, ktorý má dôveru 10,6 percenta občanov.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri ŠÚ SR v dňoch 1. až 10. júla 2006 na vzorke 1236 občanov vo veku 18 a viac rokov. Respondenti mohli uviesť maximálne troch politikov.

Na štvrtom mieste sa umiestnil predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar s 10,5-percentnou dôverou a prvú päťku uzatvára šéf SMK Béla Bugár, ktorému dôveruje 9,4 percenta ľudí. Nasleduje expremiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda s dôverou 8,6 percenta obyvateľov, minister vnútra Robert Kaliňák (7,1 percenta), exminister financií a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš (5,8 percenta) a bývalá ministerka sociálnych vecí Iveta Radičová (5,2 percenta). Prvú desiatku uzatvára predseda KDH Pavol Hrušovský (3,3 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

K žiadnemu politikovi nemá dôveru 23,7 percenta ľudí.

Fico si oproti júnovému prieskumu polepšil o 5,1 percenta. V porovnaní s celoslovenským priemerom získal vyššiu dôveru kvalifikovaných a nekvalifikovaných robotníkov (41 percent, prípadne 44 percent), účastníkov prieskumu žijúcich v Žilinskom kraji (46 percent), ako aj priaznivcov strany Smer-SD (88 percent).

Slota oproti júnu získal viac o 1,5 percenta a postúpil medzi dôveryhodnými politikmi z tretieho na druhé miesto, ešte v máji tohto roku bol pritom šiesty v poradí. Popularita jeho osoby oscilovala v sledovaných socio-demografických skupinách okolo celoslovenského priemeru, pričom výnimkou bola vyššia dôvera sympatizantov SNS (73 percent).

Gašparovič si polepšil v porovnaní s júnom o jednu desatinu percenta. Vo zvýšenej miere mu deklarovali podporu nezamestnaní (15 percent) a obyvatelia Žilinského kraja (18 percent).

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar si pohoršil za jeden mesiac o 2,1 percenta. Obľúbenejší je u najstarších respondentov (vo veku 60 a viac rokov, 22 percent), u opýtaných so základným vzdelaním, obyvateľov Žilinského kraja (zhodne 16 percent) a priaznivcov ĽS-HZDS (81 percent).

Bugár získal viac v porovnaní s júnovým prieskumom viac o jednu desatinu percenta, vysokú dôveru má najmä u občanov maďarskej národnosti (59 percent), medzi účastníkmi prieskumu z Nitrianskeho a Banskobystrického kraja (23 percent a 18 percent) a z hľadiska politických inklinácií získava sympatie predovšetkým u priaznivcov SMK (78 percent).

Dzurinda si polepšil oproti júnu o 1,7 percenta. Častejšie v porovnaní s priemerom za celé Slovensko mu vyjadrili dôveru oslovení vo veku 30 až 39 rokov (14 percent), vysokoškolsky vzdelaní respondenti (23 percent), podnikatelia (19 percent), oslovení z miest nad 100 tisíc obyvateľov (15 percent) a stúpenci SDKÚ-DS (58 percent).

SkryťVypnúť reklamu

Kaliňák prvýkrát v prieskumoch ÚVVM prekročil päťpercentnú hranicu dôvery respondentov. Podpora jeho osobe bola blízka celoslovenskému priemeru, pričom výnimkou bola vyššia dôvera respondentov vo vekovej skupine od 30 do 39 rokov (13 percent) a u sympatizantov Smeru-SD (20 percent).

Mikloš si za mesiac polepšil o štyri desatiny percenta, vyššej dôvere sa teší u podnikateľov (12 percent), opýtaných z miest nad 100 tisíc obyvateľov (11 percent) a stúpencov SDKÚ-DS (41 percent).

Radičová tiež v prieskumoch ÚVVM po prvýkrát prekročila päťpercentnú hranicu dôvery. Vyššiu podporu má najmä v mestách nad 100 tisíc obyvateľov (13 percent), u respondentov žijúcich v Bratislavskom kraji (14 percent), ako aj u voličov SDKÚ-DS (27 percent).

Oproti júnovému prieskumu došlo k poklesu o 0,5 percenta v skupine respondentov nedôverujúcich žiadnemu politikovi. Častejšie išlo o nezamestnaných (32 percent), účastníkov prieskumu z miest od 10 tisíc do 50 tisíc obyvateľov (30 percent), opýtaných z Trenčianskeho kraja (29 percent), ako aj respondentov, ktorí nesympatizujú so žiadnym politickým subjektom (71 percent).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu