Bratislava 27. marca (TASR) - Údajný vodca skupiny podsvetia pôsobiacej v Prešovskom kraji Dalibor L. (1980) skončil v minulých dňoch na druhý pokus vo vyšetrovacej väzbe. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu ťažkého ublíženia na zdraví a vydierania.
Pred novinármi to dnes uviedol prvý viceprezident PZ Jaroslav Spišiak. Podľa jeho slov gang Dalibora L. pozostával z osôb, ktoré sa v minulosti grupovali okolo údajných bossov východoslovenského podsvetia Karola Kolárika a Dušana Borženského. Vo väzbe je zatiaľ len Dalibor L., ale ďalších protagonistov prípadu majú vraj orgány činné v trestnom konaní pod kontrolou. Policajti sa v minulosti viackrát pokúšali dosiahnuť väzobné stíhanie viacerých členov skupiny. Podľa Spišiaka však dôvody na ich väzbu vždy "záhadným spôsobom" pominuli. Snahu ovplyvniť v tomto smere orgány činné v trestnom konaní polícia zaznamenala aj po minulotýždňovom zadržaní vodcu gangu.
Predtým dal vyšetrovateľ podnet na jeho väzobné stíhanie, spolu s ďalšími tromi údajnými komplicmi, vlani v novembri pre nelegálnu výrobu a distribúciu drog. Sudca sa však vtedy s návrhom na väzbu nestotožnil. O niekoľko dní polícia štyroch údajných členov gangu obvinila z vydierania. Bola medzi nimi i ďalšia podľa Spišiaka výrazná osobnosť skupiny - Martin P. Napriek návrhom na väzbu však boli opäť stíhaní na slobode. Ešte v auguste 2001 vyšetrovateľ v tomto prípade obvinil dvoch ľudí, súd však dôvody väzby rovnako neakceptoval. Dnes už je jeden z nich mŕtvy - zahynul pri dopravnej nehode.
Skupina sa podľa Spišiaka zaoberala obchodom a distribúciou drog, vydieraním, vymáhaním pohľadávok, zastrašovaním a ďalšou trestnou činnosťou násilného charakteru. Pod kontrolou mali prostitúciu. Ich metódy vraj spočívali v presadzovaní hrubej sily a agresivity priamo na verejnosti. Vekový priemer hlavných aktérov prípadu mierne prevyšuje 20 rokov.
Spišiak v tejto súvislosti vyzval obete ich trestnej činnosti, aby sa nebáli a prihlásili sa na polícii. Pomohli by tým podľa neho aj sami sebe. V závažných prípadoch vymedzených zákonom pripustil aj využitie inštitútu ochrany svedka.