Platnosť upozornenia sa začala 18. júla o 17. hodine a trvá až do odvolania.
Slovenský hydromeorologický ústav (SHMÚ) zároveň informuje, že v utorok v Bratislave na staniciach Vlčie Hrdlo, Podunajské Biskupice a Rovinka bol prekročený informačný hraničný prah ozónu. V ostatných aglomeráciách a zónach Slovenska neboli namerané žiadne prekročenia.
Počasie v strednej Európe je naďalej pod vplyvom oblasti vysokého tlaku vzduchu. Vzhľadom na vývoj poveternostnej situácie pri teplom a slnečnom počasí sa v nasledujúcich dňoch predpokladá prekročenie informačného hraničného prahu prízemného ozónu pre signál Upozornenie
Ozón (trojatómová molekula kyslíka) je plyn rozpustný vo vode so silnými oxidačnými vlastnosťami, ktorý má akútne i chronické účinky na zdravie.
Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného hraničného prahu (180 Dg.m-3) vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest. Chronické účinky možno očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu jeho pôsobeniu. Môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zmenami v zložení krvi, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.
K najcitlivejším skupinám populácie na ozón patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.
V čase zvýšenej koncentrácie prízemného ozónu treba obmedziť dobu pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, obmedziť fyzickú námahu vonku, nevykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných škodlivín do ovzdušia.