BRATISLAVA 20. júla (SITA) - Úspešným zložením oponentských skúšok sa v prvých dvoch júlových týždňoch zavŕšil Štátny program výskumu a vývoja - Rozvoj osobnosti a talentu mladých zamestnancov a doktorandov výskumu a vývoja do 35 rokov. Ako na dnešnej tlačovej besede informoval predseda Rady programu a podpredseda SAV Ján Slezák, celkovo Rada štátneho programu hodnotila 16 projektov z rôznych oblastí vedy a výskumu. Päť z nich bolo hodnotených ako excelentné, deväť ako vynikajúce a dva ako dobré.
Za excelentný považovala rada projekt Branislava Hadzimu zo Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline pod názvom Nové materiály a technológie v konštrukcii strojov a zariadení. Rovnaké hodnotenie získal aj projekt Markéty Derdákovej z Parazitologického ústavu SAV Košice, ktorá sa zaoberala výskytom nových chorôb prenášajúcich sa kliešťami. Excelentný bol aj projekt Mariána Sojáka z Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorý riešil záchranu a ochranu historických pamiatok na Slovensku. Hodnotenie excelentný si vyslúžil aj projekt Moniky Strniskovej z Ústavu na výskum srdca SAV Bratislava, ktorá za zaoberala adaptáciou srdca na patologické podmienky. Piatym excelentným projektom je projekt Petra Chrenka z Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre o klonovaní hospodárskych zvierat pre cielenú produkciu biologicky aktívnych látok.
Štátne programy výskumu a vývoja boli zavedené v roku 2000, ešte keď bol vo funkcii ministra školstva Milan Ftáčnik. Jeho cieľom bolo zabezpečiť komplexný rozvoj osobnosti, zlepšiť pracovné a sociálne podmienky mladých vedcov a umožniť im rozvoj vedeckej kariéry. Zámerom bolo aj rozvinúť a umožniť spoluprácu s podnikateľskými subjektmi, pretože každý z projektov má svoju aplikáciu v praxi.