Košice/Bratislava 27. marca (TASR) - Hoci Ústavný súd SR dnes prijal návrh na posúdenie súladu bratislavského všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o odpadoch s ústavou, pre občanov tento fakt nič nerieši a nemení ich povinnosti podať sporné vyhlásenie poplatníka do 31. marca.
Návrh pritom pre skupinu 30 poslancov NR SR pripravil advokát a bývalý ústavný sudca Ján Drgonec ešte začiatkom februára. ÚS podľa jeho informácií dva mesiace hľadal dôvod na odmietnutie návrhu a zisťoval, či o veci vôbec môže konať. Spochybňoval tak svoju kompetenciu rozhodovať o súlade všeobecne záväzných nariadení obcí s ústavou. Poslednou novelou ústavy sa totiž oslabila právomoc súdu chrániť na tomto poli ústavnosť. "ÚS sa zaoberal možnosťou prenechať ochranu ústavnosti vo veciach VZN všeobecným súdom aj keď platný právny poriadok SR žiadnemu všeobecnému súdu nepriznáva právomoc o takejto veci konať," uviedol pre TASR Drgonec. Normotvorná činnosť samosprávnych orgánov miest a obcí je pritom najrozšírenejším spôsobom porušovania ústavy.
Fakt, že ÚS rozhodol o prijatí návrhu dva pracovné dni pred uplynutím termínu na odovzdanie vyhlásenia a zároveň nepozastavil účinnosť sporného VZN, je podľa Drgonca alibistickým rozhodnutím. Ako ďalej uviedol, občanovi, ktorý vyčkával s odovzdaním vyhlásenia, tým nijako neuľahčil situáciu. Ak by aj Bratislavčania nadobudli dojem, že samotné prijatie návrhu signalizuje istú problematickosť VZN o odpadoch, je stále účinné, upozornil Drgonec. Tomu, kto si uloženú povinnosť do 28. marca nesplní, hrozí "absurdná" až miliónová pokuta.
Občania sa v istom časovom horizonte napokon dozvedia, či nariadenie bolo, ale nebolo v rozpore s ústavou. Faktom ale ostáva, že bratislavský magistrát bude môcť od 1. apríla spornými údajmi disponovať. Okrem najmedializovanejšieho problému rodného čísla je však podľa advokáta diskutabilný aj podpis poplatníka na vyhlásení, ktorý môže byť zneužiteľnejší ako rodné číslo.
Drgonec je presvedčený, že ak chcel ÚS vniesť do veci svetlo, nemal otáľať s rozhodnutím, či sa vecou bude zaoberať, ale mal postupovať tak, aby včas rozhodol o podstate sporu, teda či je nariadenie v súlade s ústavou, alebo nie je.
Mestské zastupiteľstvo v Bratislave schválilo VZN č. 13/2001 o odpadoch 8. novembra 2001, jeho novela č. 2/2002 nadobudla účinnosť 7. februára 2002. Navrhovatelia v podaní na ÚS namietli, že zastupiteľstvo prijalo sporné VZN nad rámec svojich normotvorných kompetencií, čím porušilo ústavu a zároveň rad základných práv, ktoré ústava priznáva každému, teda aj všetkým osobám s trvalým alebo prechodným pobytom na území hlavného mesta SR.
*ver pa
NNNN