Bratislava 27. marca (TASR) - Zapojenie verejnosti a záujmových skupín do procesu tvorby zákonov a všeobecne záväzných predpisov je cieľom návrhu zákona o vstupe verejnosti do legislatívneho procesu, ktorý pripravila Centrálna koordinačná jednotka boja proti korupcii.
Návrh zákona zavádza povinnosť predkladateľov informovať verejnosť minimálne 15 dní pred samotným prerokovaním alebo schvaľovaním pripravovanej právnej normy (tzv. notifikačný princíp). Zároveň umožňuje občanom poslať k návrhu pripomienku, pričom predkladateľom ukladá povinnosť vysporiadať sa s každou takouto pripomienkou a zverejniť ju. Navrhovaný mechanizmus vylučuje možnosť, aby predkladateľ nevenoval pripomienke nijakú pozornosť.
Zákon ďalej definuje inštitút tzv. hromadnej pripomienky, teda pripomienky, ktorú zašle minimálne 300 fyzických alebo právnických osôb. Pri obciach s počtom obyvateľov do 3000 to musí byť aspoň 10 percent osôb. Hromadná pripomienka má pritom váhu súčasnej ministerskej pripomienky.
Navrhovaný zákon tak vytvára podklad pre vyrovnanie šancí ovplyvniť návrhy právnych noriem aj pre skupiny, ktoré súčasný systém znevýhodňuje. V súčasnosti majú totiž možnosť vstúpiť do legislatívneho procesu len rôzne profesijné komory či tripartita. Navrhovaný zákon o vstupe verejnosti do legislatívneho procesu, ktorý vznikol v spolupráci so zástupcami tretieho sektora, teda pozitívne posilňuje právo občana podieľať sa na správe vecí verejných a prináša občanom možnosť ovplyvňovať vznikajúce zákony, ako aj normy vydávané samosprávami.
Podľa vedúceho Centrálnej koordinačnej jednotky Mária Virčíka pripravovaný zákon už prešiel pripomienkovým konaním. V súčasnosti sa uvažuje o jeho zaradení do plánu Legislatívnej rady vlády alebo o jeho predložení ako poslaneckého návrhu. Pripravovaný návrh počíta s účinnosťou od 1. septembra tohto roka.