Bratislava 27. marca (TASR) - Šesťdesiatemu výročiu odchodu prvého transportu tisícky židovských dievčat zo Slovenska do koncentračného tábora v Osvienčime je venovaná výstava s názvom Nezabudli sme..., ktorú dnes popoludní otvorili v Múzeu židovskej kultúry Slovenského národného múzea v Bratislave (MŽK SNM).
Je súčasťou série pietnych slávností týchto dní k 25. marcu 1942, kedy zo železničnej stanice v Poprade odišiel prvý vlak smrti. Výstava prezentuje fotografie Kamila Vyskočila približujúce miesta tragických udalostí v Osvienčime a plastiky Juraja Hovorku.
Riaditeľ Múzea židovskej kultúry SNM Pavol Mešťan v príhovore na vernisáži uviedol, že výstava je mementom a dokumentom toho, čo sa stalo a ešte môže stať. Má prispieť k tomu, aby sa nezabudlo na otrasné udalosti spred 60 rokov, na to, čo sa stalo Židom, ale nielen im.
Katolícky kňaz Anton Srholec takisto zdôraznil, že obete tragických udalostí spred 60 rokov nesmú byť zabudnuté. "Ich odkaz znie, aby sme boli bdelí a viac sa snažili o dobro, spravodlivosť, o lepšie vzťahy a viac porozumenia medzi ľuďmi", dodal. Za Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Bratislave sa prítomným prihovoril doc. Ján Grešo, ktorý odsúdil nezmyselné zlo, ktoré sa pred 60 rokmi rozrástlo do obludných rozmerov. "Mladí ľudia dnes veľmi málo vedia o tom, čo sa stalo v 20. storočí. Preto každé oživenie historickej pamäti, akým je aj dnes otvorená výstava, má veľký význam. Táto výstava ukazuje, k čomu vedie nenávisť a vyzýva k rešpektovanie ľudskej dôstojnosti," povedal Grešo.
Súčasťou vernisáže bolo pásmo slova a hudby s názvom Spálené lásky.
Na slávnostnom otvorení výstavy sa okrem predstaviteľov kultúrneho a spoločenského života, cirkví a náboženských spoločností, zástupcov mesta Bratislavy a ďalších hostí zo SR a zahraničia zúčastnili aj ženy, ktoré prežili útrapy koncentračného tábora v Osvienčime.