BRATISLAVA 21. júla (SITA) - Občania Slovenskej republiky sú aj podľa posledného prieskumu verejnej mienky Eurobarometer 65, v porovnaní s celoeurópskym priemerom, stále výrazne menej spokojní so životom, ktorý vedú. Najväčší rozdiel je predovšetkým v skupine veľmi spokojných, ktorých je na Slovensku iba deväť percent, teda o 12 % menej ako je priemer v celej Európskej únii (EÚ 25). Prieskum realizovala Európska komisia v apríli tohto roku, keď sa na Slovensku stupňovala predvolebná kampaň a vládol kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu.
Až 33 % Slovákov je nespokojných so svojím životom, čo je o takmer 15 % viac ako v EÚ 25. Hoci je toto číslo dosť nepriaznivé, spokojných Slovákov od roku 2003 mierne pribúda. Najväčšia časť občanov Slovenska neočakáva v nasledujúcich dvanástich mesiacoch vo svojom živote žiadne zmeny. Iba tretina Slovákov si myslí, že ich život sa zlepší, ale až 18 % našich občanov očakáva v tomto smere zhoršenie. Slováci sa podstatne viac ako ich európski spoluobčania prikláňajú k názoru, že ich situácia zostala za posledných päť rokov bez povšimnutiahodných zmien.
Pre Slovákov je typická spätosť so svojím blízkym okolím. Kým u občanov EÚ 25 platí, že sú najviac spätí so svojím štátom, Slováci sa najviac stotožňujú s miestom, v ktorom žijú a ich vlasť, ako celok, je pre nich až treťoradá. Lokálne zameranie Slovákov je zrejmé aj pri skúmaní ich vzťahu k európskemu kontinentu. S EÚ je viac-menej spätých 43 % občanov Slovenskej republiky, kým v celej EÚ 25 je to každý druhý.
Za najväčší problém, ktorému musí Slovensko čeliť, považujú naši občania nezamestnanosť. Až 61 % slovenských respondentov uviedlo nezamestnanosť ako jeden z dvoch najväčších problémov, čo je o 12 % viac ako v EÚ 25. Za druhý najväčší problém považujú Slováci ekonomickú situáciu v našej krajine. Kriminalita je v ponímaní slovenského respondenta až štvrtý najzávažnejší problém u nás, občania EÚ 25 ju považujú za druhý najhorší.
Slováci sú v porovnaní s celkovým priemerom EÚ 25 pesimistickejší aj čo sa týka ich dôvery v domáce inštitúcie. Iba každý desiaty Slovák dôveruje politickým stranám, čo je o celých 12 % menej ako hovorí priemer v EÚ 25 a ide o tretiu najhoršiu bilanciu v EÚ 25 hneď po Lotyšsku a Poľsku. Národnej vláde dôveruje iba 21 % našich občanov, v EÚ 25 je na tom horšie už iba Francúzsko. Národnému parlamentu dôveruje 27 % Slovákov. Dôvera Slovákov k domácim inštitúciám za posledné dva roky kolíše a má nevyspytateľnú tendenciu.