Bratislava 21. júla (TASR) - Záujemcovia o výstavbu domov medzi Čiernou vodou a Slovenským Grobom sú proti projektu záchrany národnej prírodnej rezervácie Šúr a obnoveniu jej vodného režimu.
"Niektorí občania vyjadrili nesúhlas s celým projektom, že môže dôjsť k zvýšeniu hladiny podzemnej vody," uviedla dnes pre TASR skúsenosť z verejného prerokovania správy hodnotenia dopadov plánovanej činnosti projektová manažérka LIFE Šúr Danka Thalmeinerová. Podľa nej si potenciálni investori dostatočne nepreverili tamojšie pozemky, ktoré boli pôvodne klasifikované ako močiar a je na nich znížená kvalita bývania kvôli možným záplavám i obťažovaniu komármi. V tesnej blízkosti rezervácie sa údajne plánuje výstavba 4000 domov.
Verejné pripomienkovanie k trom variantom projektu je ukončené. Teraz obce Slovenský Grob, Svätý Jur a Chorvátsky Grob, štátne a ďalšie inštitúcie zasielajú pripomienky na Ministerstvo životného prostredia SR. To ich vyhodnotí a vydá záverečné stanovisko. "Malo by to byť v jeseni," dodala Thalmeinerová.
Šúr neďaleko Bratislavy predstavuje najrozsiahlejší súvislý komplex zamokreného slatinného jelšového lesa s jedinečným zložením flóry a fauny v strednej Európe. Má rozlohu 991 hektárov a prírodnou rezerváciou je od roku 1952. Ako prvá slovenská lokalita bola v roku 1990 zapísaná do zoznamu medzinárodne významných mokradí podľa Ramsarskej konvencie, od roku 2004 je zaradená do Národného zoznamu území európskeho významu. Dlhoročným problémom rezervácie je nedostatok vody, v dôsledku narušenia vodného režimu dochádza k vysychaniu stromov, úbytku rastlín a živočíchov. Asociácia priemyslu a ochrany prírody získala grant z programu LIFE Európskej únie na projekt obnovy vodného režimu v Šúre. Ten je v závere posudzovania.