Dolný Kubín 21. júla (TASR) - Voda v Oravskej priehrade nie je vhodná na kúpanie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dolnom Kubíne v odobratých vzorkách zistil nadmerné hodnoty mikróbov, ktoré môžu spôsobovať črevné ochorenia.
Podľa Márie Koníčkovej z oddelenia hygieny životného prostredia RÚVZ v Dolnom Kubíne nebola Oravská priehrada nikdy vyhlásená za rekreačnú oblasť. "Je vodnou nádržou, ktorá slúži ako zásobáreň elektrickej energie a je vhodná iba na vodné športy. O vode nevhodnej na kúpanie sme informovali majiteľov ubytovacích zariadení, ktorí návštevníkov upozorňujú informačnými tabuľami," dodala Koníčková.
O oficiálne povolenie kúpania zatiaľ podľa Koníčkovej na Oravskej priehrade nikto nepožiadal, preto úrad nemá za kúpanie v nevhodnej vode koho postihovať. "Sme orgán na ochranu zdravia, preto sme preventívne a z vlastnej iniciatívy urobili odbery, aby sme vedeli, aká je kvalita vody. Pretože vieme, že ľudia do tej vody pôjdu. Na budúci týždeň budeme poznať výsledky nových odberov, ktoré sme urobili v stredu a podľa toho budeme ďalej postupovať," skonštatovala Koníčková.
Riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava Róbert Trnka pre TASR uviedol, že ochranári nesledujú kvalitu vody, ale skúmajú zmeny v spoločenstvách živočíchov a rastlín na Oravskej priehrade. "U vtákov, živočíchov a rýb sme zatiaľ nezaznamenali zhoršenie ich stavu. Na spoločenstvách rastlín a živočíchov sa teda zatiaľ zmeny v kvalite vody vo všeobecnosti neprejavili," povedal Trnka.
Veľké zmeny a dokonca úhyny rýb však podľa riaditeľa CHKO Horná Orava zaznamenali pod čističkami odpadových vôd. "Konkrétne v jednej lokalite pravidelne každoročne dochádza k úhynom rýb. Pretože žiadna čistiareň asi nečistí na 100 percent a možno sú tam aj zastarané technológie. Takže predpokladáme, že to je ten hlavný zdroj znečistenia Oravskej priehrady," uzatvoril Trnka.