Banská Bystrica 23. júla (TASR) - Rozsiahle lesné požiare na kalamitných plochách by nemali také ničivé následky, ak by podľa hovorcu podniku Lesy SR, š. p. Petra Gogolu boli porasty a kalamitiská dostatočne sprístupnené lesnými cestami. Týka sa to aj väčšieho požiaru na území Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) v lokalite Orlová nad obcou Pohorelá v okrese Brezno, ktorý hasili takmer dva dni. S ich vybudovaním však nechcú súhlasiť úrady životného prostredia, uviedol Gogola.
"Štátny podnik Lesy SR po ničivej vetrovej kalamite z novembra 2004 ešte na jar minulého roka zaslal žiadosti na Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) v Banskej Bystrici o výstavbu 23 lesných ciest a zvážnic. Viedli by NAPANT-om a jeho ochranným pásmom na území obhospodarovanom odštepnými závodmi Beňuš a Čierny Balog a merali by takmer 30 kilometrov. KÚŽP v Banskej Bystrici však nedal súhlas na výstavbu žiadnej z lesných komunikácií ani zvážnic a jeho rozhodnutie potvrdilo ministerstvo životného prostredia," dodal Gogola.
Nové lesné cesty a zvážnice nemali slúžiť iba na spracovanie kalamitného dreva, ale aj na sprístupnenie náročného terénu z požiarnych dôvodov a z dôvodov optimálneho plnenia úloh, ktoré súvisia s obhospodarovaním lesa. Lesníci pritom nepoužívajú lesné cesty a zvážnice len na odvoz vyťaženého dreva, ale slúžia aj pre ďalšie mechanizmy a dopravné prostriedky, ktorými sú schopní efektívne les obnovovať a chrániť. Slúžia tiež turistom a v prípade požiaru aj hasičskej technike.
Riaditeľ lesného závodu v Beňuši podniku Lesy SR Vladimír Iždinský tvrdí, že vzniku lesných požiarov, aký bol teraz nad Pohorelou a vlani nad neďalekou Polomkou, by sa predišlo spracovaním všetkého kalamitného dreva. S tým však nechcú súhlasiť ochranári. Podľa Iždinského preto vzbĺknu ďalšie požiare, na ich vypuknutie totiž stačí odhodený neuhasený cigaretový ohorok alebo pohodená sklenená fľaša, ktorá pôsobí ako lupa.