Staré Hory 25. júla (TASR) - Tohtoročná teplá jar, horúce leto a extrémny deficit zrážok sa negatívne prejavujú aj na lesných ekosystémoch. Ekologická stabilita horských lesov sa v dôsledku nepriaznivých poveternostných pomerov podstatne znížila. Tým sa naopak zvýšila možnosť ich ochorení spôsobených biotickými a abiotickými škodlivými činiteľmi.
"Porasty so zníženým odolnostným potenciálom ľahšie podľahnú vetru, ale aj útokom rôzneho druhu hmyzu. Ten sa môže prejaviť ako škodlivý činiteľ, hoci pri optimálnej stabilite ekosystémov by sa jeho pôsobenie v lese negatívne neprejavilo. Smrekom vo zvýšenej miere opadáva ihličie. Niektoré jedince listnatých stromov - buk, javor, jaseň, jarabina a ďalšie - už prefarbujú listy ako v jeseni. Extrémne sucho najťažšie znášajú staré stromy, a tak toto leto môže byť pre niektorých 200 až 300-ročných lesných velikánov posledné," povedal pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Mnohé malé jarky, ale aj výdatnejšie potoky a podmáčané stanovištia už v lesoch povysychali, a tak vtáky sa musia za vodou sťahovať aj niekoľko kilometrov, aby si uhasili smäd. V súčasnosti, keď aj v interiéri lesných porastov je hrabanka s opadaným lístím preschnutá nielen na povrchu, ale aj hlboko pod ním, stále pretrváva zvýšené riziko vzniku požiarov, a to aj od blesku či neuhaseného ohorku cigarety.
Vplyv skleníkového efektu na atmosféru Zeme je nepopierateľný. Súčasné vedecké poznatky hovoria o tom, že na zemeguli bude rásť priemerná teplota o 1 až 2 řC za 100 rokov. Niektorí bádatelia však predpokladajú ešte drastickejšie zvyšovanie priemernej teploty, a to až o 4 řC za 100 rokov. Pre človeka nezainteresovaného do problematiky sa to nezdá byť veľa, avšak táto hodnota (4 řC) je blízka zmene teploty od posledného súboru chladnejších období v dobe ľadovej (glaciálu) striedajúcich sa s interglaciálmi charakterizovanými postupom ľadovcov, čo však trvalo až osemtisíc rokov. V horizonte nasledujúcich 100 rokov Zem bude teplejšia než kedykoľvek v predchádzajúcich geologických dobách, dodal Saniga.