Banská Bystrica 28. marca (TASR) - Výroky primátora Banskej Bystrice Jána Králika o odkúpení kultúrnej pamiatky - mestskej radnice založenej v prospech Dopravnej banky (DB), a. s., Ministerstvom kultúry SR považuje poslanecký klub Demokratickej strany (DS) za neprimerané. O možnosti odvrátenia hrozby straty tejto historickej budovy exekúciou nerokovali odborné komisie mestského zastupiteľstva, ani poslanci. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré dnes TASR poskytol predseda spomínaného klubu Miroslav Toman.
Mesto, zdôrazňuje sa v stanovisku, nemôže svoje dlhy zhadzovať na štát, na daňových poplatníkov. Tak ako pri riešení ostatných dlhov s Prvou komunálnou bankou (PKB) sa musí dohodnúť na vyriešení problému s veriteľom, a to po dôkladnom zvážení možností a konštruktívnych rokovaniach. Keďže k tomu zatiaľ nedošlo a primátor z toho vynecháva poslancov mestského zastupiteľstva, poslanecký klub DS považuje verejné vyjadrenia primátora za jeho osobný a neuvážený názor.
J. Králik na tlačovej besede v stredu oznámil, že mesto pravdepodobne príde o radnicu, penzión Jeseň a pozemky na Kačici s rozlohou 12 tisíc štvorcových metrov. Stanú sa predmetom dražby v prípade, ak mesto neuhradí DB, a.s., 94 miliónov korún za Investorský útvar mesta (IÚM). Túto sumu však mesto nie je ochotné zaplatiť, preto už začal konať exekútor. Keďže radnica je historickou pamiatkou, dodal J. Králik, mohlo by ju zachrániť Ministerstvo kultúry SR. Preto mu mesto do 30 dní ponúkne radnicu na odkúpenie od exekútora a dohodne sa s ním na jej postupnom splácaní, čím by ju znovu získalo do svojho vlastníctva.
Ešte v roku 1997 riaditeľ IÚM, ktorého zriaďovateľom je mesto, podpísal úverovú zmluvu s DB, a. s., na sumu 64 miliónov korún. Vtedajší primátor Igor Presperín ju odobril a podpísal ručenie na tento úver radnicou, penziónom a pozemkami. Po vyhlásení konkurzu na DB sa však všetky jej pohľadávky stali splatnými. Pôžička IÚM, za ktorú ručí jeho zriaďovateľ svojím majetkom, za zvýšila vďaka úrokom a úrokom z omeškania na 94 miliónov korún.