"Mám informácie, čo sa týka ministerstva obrany, že nebola takáto požiadavka vznesená. Ak by sa takéto diskusie objavili, alebo takáto požiadavka bola doručená, tak ju budeme riešiť," povedal dnes novinárom minister obrany František Kašický. Táto otázka podľa neho "nie je na programe dňa" a je predčasná.
Minister nepovedal, či by prípadné umiestnenie základne na Slovensku bolo pre nás výhodné, a či by preto SR nemala vyvinúť v tomto smere aktivitu. "Treba vždy vedieť pri týchto veciach, aké sú požiadavky, a potom, aké sú možnosti krajiny. Čiže toto je diskusia o niečom, čo je všeobecné. Ale vždy je lepšie reagovať na to, ak máme konkrétnu požiadavku," poznamenal. Dodal, že SR ako člen NATO sa musí správať nie iba ako príjemca výhod, ale byť schopná do spoločnej obrany aj niečo poskytnúť.
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš potvrdil, že SR sleduje vývoj v súvislosti s možným umiestnením základne v ČR. "Pokiaľ česká strana postúpi ďalej v týchto rokovaniach s príslušnými zahraničnými partnermi, pochopiteľne, by sme veľmi chceli tiež s nimi konzultovať, aké to bude mať implikácie, trebárs aj na Slovensko a až potom by sme išli ďalej do konkrétností," konštatoval.
Vhodné miesto pre potenciálne umiestnenie protiraketovej základne začal hľadať na území Českej republiky tím amerických expertov z vojenskej agentúry. Preskúma vybrané lokality na území vojenských priestorov Boletice, Jince a Libavá. Či bude základňa umiestnená v niektorom z nich, by sa malo rozhodnúť na jeseň.
Washington oslovil kvôli vybudovaniu raketového dáždnika niekoľko ďalších stredoeurópskych štátov. Odborníci z USA nedávno dokončili prieskum v Poľsku a možno sa budú zaujímať aj o Maďarsko. V hre sú tri varianty vybudovanie radarového stanovišťa, umiestnenie raketových síl a tretí variant predpokladá spoločnú radarovú i raketovú základňu.
fab hol pa