Košice 28. júla (TASR) - Zastaviť vysušovanie Slovenska tak, aby sme v priebehu nasledujúcich desiatich rokov mohli vrátiť do krajiny 12 miliárd metrov kubických vody, je podľa predsedu občianskeho združenia Ľudia a voda Michala Kravčíka jedinou cestou ako zastaviť extremizáciu počasia.
"Slovensko by sa tak mohlo stať lídrom Európy a príkladom ako zavodňovať krajinu. Zdá sa však, že je to iba zbožné prianie hŕstky idealistov," poznamenal a opätovne zdôraznil, že v krajine chýba voda ako prirodzený termoregulátor a preto sme svedkami častého výskytu extrémov v počasí. "V nasledujúcich 10 rokoch dôjde k dramatickým zmenám vo vodnom cykle s nebývalými katastrofami ale aj povodňami a živelnými pohromami natoľko, že to ohrozí socio-ekonomické prostredie Európy," prognózuje tento hydrológ a nositeľ prestížnej environmentálnej Goldmanovej ceny.
Výskum hydrológie potvrdzuje, že Slovensko, ako aj celá Európa, je vysušovaná. Urbanizácia a spriemyselňovanie krajiny zabraňuje prirodzenej akumulácii zrážkových vôd do pôdy a posilňuje jej povrchový odtok riekami z európskeho kontinentu do oceánov. Podľa odhadov v súčasnosti ubudne z vodných zásob v Európe cca 40 miliárd m3. Za posledných 100 rokov sa takto z európskeho kontinentu stratilo viac ako 2000 miliárd m3 sladkých vôd. V minulosti táto voda ochladzovala krajinu a bola zároveň súčasťou atmosféry ako filter proti UV žiareniu, teplu i slnečnému svetlu. Nedostatok vody na kontinente spôsobuje rýchlejšie prehrievanie zemského povrchu, čo má dopad na teplotný režim Slovenska aj celého kontinentu. "Prvá púšť v strednej Európe sa už šíri v Maďarsku v povodí Tisy a rozšíri sa až na celú oblasť Východoslovenskej nížiny. Horské oblasti Karpát budú postihované katastrofálnymi záplavami i nebývalým suchom s rozsiahlymi požiarmi," tvrdí Kravčík.
V súčasnosti je podľa neho Európa prehriata ako veľká horúca platňa, čo pravdepodobne v nasledujúcich týždňoch vyvolá strhávanie chladnejšieho oceánskeho vzduchu nad európsky kontinent. Kravčík očakáva, že to môže priniesť nebývalú zrážkovú činnosť s možnými záplavami, najmä v horských oblastiach Európy. "Ťažko odhadnúť, ako sa bude počasie správať, jedno je však isté, počasie je čím ďalej nevyspytateľnejšie. Presušený európsky kontinent a chladnejší morský vzduch budú zákonite spôsobovať vyrovnávanie tlaku v atmosfére a novú realitu výmeny tepla medzi zemou a atmosférou, čo môže vyvolávať úplne nevyspytateľné počasie s náhlymi zmenami," dodal. V každom prípade experti na modelovanie počasia budú mať podľa Kravčíka oveľa zložitejšiu pozíciu ako doteraz.