Bratislava 29. júla (TASR) - O prioritách miestnej samosprávy budú v utorok s premiérom Robertom Ficom hovoriť predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
ZMOS chce zachovať súčasný rozsah kompetencií samosprávy, fiškálnu decentralizáciu a dôraz kladie na pristúpenie Slovenska k zostávajúcim článkom Európskej charty miestnej samosprávy, uviedol dnes pre TASR predseda organizácie Michal Sýkora. Zástupcovia ZMOS-u už o svojich predstavách rokovali s ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny Vierou Tomanovou. Stretnúť sa chcú aj s ministrami školstva a vnútra, teda rezortov, ktorých sa dotýka fungovanie miestnej samosprávy.
Návrh programového vyhlásenia vlády hovorí, že vzhľadom na dosiahnutý stupeň úrovne územnej samosprávy urobí kabinet potrebné kroky k pristúpeniu SR k ostatným článkom Európskej charty miestnej samosprávy. Vláda podľa PVV zabezpečí vykonanie odborného auditu legislatívy súvisiacej s verejnou správou a konania pred orgánmi verejnej správy tak, aby bol v maximálnej miere znížený rozsah znepríjemňovania života občanov byrokraciou. V tejto súvislosti vláda posúdi potrebu prijatia zákona proti šikanovaniu občanov.
V prípade zasahovania do výnosu dane z príjmov fyzických osôb, ktorý ide na fungovanie miestnej samosprávy, bude ZMOS požadovať kompenzácie, aby výška prostriedkov pre mestá a obce ostala zachovaná.
V nasledujúcom štvorročnom období ZMOS namiesto presunu ďalších kompetencií preferuje vytvorenie priestoru na ich stabilizáciu z kvalitatívneho, finančného i organizačného hľadiska. Prípadný presun kompetencií samospráva pripúšťa iba za vopred dohodnutých podmienok a zabezpečeného finančného krytia.
ZMOS žiada o trvalé zastúpenie v Legislatívnej rade vlády. Sýkora verí, že miestna samospráva časom bude môcť pripomienkovať aj poslanecké návrhy zákonov. Zároveň žiada zakotviť do systému zákonodarstva SR legislatívnu iniciatívu územnej samosprávy, miestnej aj regionálnej.
Miestna samospráva bude presadzovať prijatie systémových opatrení na doriešenie problémov vo financovaní základných škôl, ktoré je napriek normatívnemu financovaniu finančne poddimenzované. Normatív na žiaka by sa mal zvýšiť, rovnako treba vytvoriť mechanizmy na odstránenie modernizačného dlhu, energetickej náročnosti budov a dopravnej dostupnosti žiakov.
V oblasti eurofondov ZMOS preferuje smerovanie zdrojov EÚ na rozvoj miest a obcí. Rozhodovací proces o regionálnych operačných programoch by sa mal decentralizovať na úroveň vyšších územných celkov s podmienkou aktívneho zapojenia miest a obcí na princípe partnerstva. Zároveň by sa mal vytvoriť systém zabezpečujúci postup pri živelných katastrofách, ktorý by mal pomáhať aj ich predchádzaniu.