SME

Duray poškodil obraz Slovenska v zahraničí, tvrdí Čaplovič

BRATISLAVA 30. júla (SITA) - Výkonný podpredseda SMK Miklós Duray svojím výrokom, že vládna SNS je fašistickou stranou, poškodil obraz Slovenska v zahraničí. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácií Slovenskej ...

BRATISLAVA 30. júla (SITA) - Výkonný podpredseda SMK Miklós Duray svojím výrokom, že vládna SNS je fašistickou stranou, poškodil obraz Slovenska v zahraničí. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácií Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič (Smer-SD). Dodal, že nesúhlasí so slovníkom, aký používa predseda národniarov Ján Slota, ale ani s tým, ktorý používa Duray, pretože obaja vnášajú napätie do slovensko-maďarských vzťahov. Čaplovič verí, že podobné výroky na adresu Maďarov sa zo strany Jána Slotu nebudú opakovať, ak áno, vyrieši si to Koaličná rada. Na otázku, či je možné, že by v takom prípade nasledovala pre Slotu "červená karta" v podobe vylúčenia SNS z vládnej koalície, Čaplovič povedal: "Nežiadajte odo mňa, že čo bude ďalej". Slota sa podľa neho musí zamyslieť nad tým, ako bude komunikovať a musí si uvedomiť, že "médiá po ňom pasú".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda SMK Pál Csáky nesúhlasí s výrokom svojho kolegu Duraya na adresu SNS, aj keď ho nepočul. Napriek tomu si myslí, že "ťahať sem iné osoby, napríklad pána Duraya, je nemiestne, pretože sú tu jasné, nevhodné, s prepáčením za výraz, primitívne vyhlásenia člena vládnej koalície, vplyvného politika, člena Koaličnej rady a akékoľvek zahmlievanie okolo toho nie je namieste". Csáky si nemyslí, že by v súčasnosti hrozilo SNS vylúčenie z vlády. "To sú také hry, pravdepodobne Smer chcel zmravniť koaličného partnera pred programovým vyhlásením vlády a vyvolal možno aj také šumy," podotkol.

Obsadenie postu šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) bolo zo strany Smeru podľa Csákyho nevhodné. Upozornil, že tajná služba je všade vo svete rizikom, pretože nemá civilnú kontrolu, preto by ju mal viesť známy človek, ktorý svojimi vnútornými kvalitami bude garantovať jej dobré fungovanie. V prípade vymenovania Jozefa Magalu do tejto funkcie rozhodla podľa Csákyho len jeho lojálnosť voči predsedovi vlády Róbertovi Ficovi. Dodal, že sa obáva, ako bude pod Magalovým vedením tajná služba pôsobiť. Čaplovič je naopak presvedčený, že Magala bude svoju funkciu vykonávať seriózne a perfektne.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja po troch týždňoch podpredsedu vlády, a verejne to vyhlasujem, nemám často dobrý pocit z niektorých krokov, ktoré ste robili na Úrade vlády SR," vytkol Csákymu jeho nástupca Čaplovič. Ide podľa neho napríklad o čerpanie štrukturálnych fondov, fondov pre Rómov, alebo zanedbávanie iných menšín na úkor jednej konkrétnej menšiny. "Netreba sypať to najhoršie na tých druhých, ale treba sa pozrieť aj naspäť. Nechcem, aby ste skameneli ako Lótova žena, ale aby ste si vyčistili najprv prah pred sebou," povedal Csákymu Ten považuje slová Čaploviča za neseriózne. "Je to absolútna neserióznosť začať tu nejakým nejasným spôsobom hovoriť o nejakých možných problémoch," povedal a dodal, že pokiaľ neuvidí dôkazy, odmieta na túto tému diskutovať.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 837
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 443
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 138
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 571
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 810
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 231
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 037
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 910
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


9
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 31
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6
Premiér Fico s kolegami zo Smeru počas parlamentnej schôdze.

Prečo naši politici nerozumejú, keď im Rusi hovoria, že nás napadnú?


56

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu