BRATISLAVA 31. júla (SITA) - Súčasná vláda si kladie za cieľ postupne zvyšovať príspevok na financovanie kultúry a vytvoriť tak predpoklad, aby sa na podporu kultúry na Slovensku vynakladal čo najskôr taký podiel verejných zdrojov, aký je obvyklý v štátoch Európskej únie. Chce zároveň pripraviť zákon o financovaní kultúry, ktorý by mal ustanoviť hlavné smery, druhy a zdroje financovania kultúrnych aktivít, ako aj mechanizmus rozdeľovania a kontroly vynakladania verejných zdrojov. Zákon by mal upraviť aj financovanie rozvoja a šírenia kultúry národnostných menšín a etnických skupín. Uvádza sa to v dnes schválenom Programovom vyhlásení vlády SR. Vláda deklaruje záujem súbežne s priamymi dotáciami z verejných zdrojov rozširovať možnosti viaczdrojového financovania. Zároveň chce podporiť široké využitie európskych fondov na obnovu a rekonštrukciu kultúrnych pamiatok a ďalších objektov, ktoré už slúžia, alebo po ukončení obnovy budú využívané, na kultúrne účely.
Vláda bude dbať na rozvoj a ochranu slovenčiny ako štátneho jazyka, v spolupráci s príslušnými štátnymi a vedeckými inštitúciami ako aj odbornými pracoviskami Matice Slovenskej.
Počas svojho mandátu chce vláda vytvoriť nový legislatívny, finančný a organizačný rámec fungovania verejnoprávneho rozhlasu (SRo) a televízie (STV). Obsahové zameranie a finančné zabezpečenie verejnoprávnych médií rozpracuje v podobe zmluvy medzi NR SR a SRo a STV. Vláda chce pripraviť nový zákon o Tlačovej agentúre SR (TASR), ktorý bude riešiť jej organizačný status, poslanie a funkciu. Vláda SR vytvorí legislatívne a finančné podmienky pre programové využitie digitálneho systému televízneho a rozhlasového vysielania.
Vláda predloží nový mediálny zákon, ktorý upraví základné pravidlá a vzťahy medzi subjektmi procesu šírenia informácií prostredníctvom komunikačných médií. Zároveň prehodnotí a zabezpečí postupný prechod od analógového na digitálny systém vysielania v súlade s časovým harmonogramom schváleným Európskou úniou.
Medzi ďalšie priority vlády v oblasti kultúry patrí oživenie domácej audiovizuálnej kultúry, podpora pôvodnej tvorby a európskej produkcie v oblasti rozhlasu, televízie a filmu či rozšírenie podielu vysielania audiovizuálnych diel s dabingom v slovenskom jazyku.
Vláda bude klásť dôraz na obnovu národných kultúrnych pamiatok a ich využívanie pre rozvoj cestovného ruchu. Zameria sa pritom na lokality s celoslovenským významom ako sú lokality UNESCO, hradné múzeá s vysokou návštevnosťou a mestské pamiatkové rezervácie. Vláda SR posúdi účinnosť existujúcich predpisov v oblasti predaja, vývozu a dovozu starožitností a predmetov vysokej umeleckej hodnoty. V súvislosti s možnosťou návratu diel múzejnej a galerijnej hodnoty, ktoré majú svoj pôvod na Slovensku, vláda SR vytvorí finančnú rezervu, z ktorej by bolo možné zakúpiť na dražbách v zahraničí slovaciká do štátnych zbierok. Zároveň prijme zákonné legislatívne opatrenie, ktoré formou štátnej garancie umožní dovážať na Slovensko zbierky vysokej umeleckej hodnoty s pre realizovanie výstav európskeho formátu.
Vláda sa zaviazala, že zintenzívni dialóg s územnou a miestnou samosprávou a ich organizáciami. Prostredníctvom grantového systému bude vláda zabezpečovať podporu kultúry národnostných menšín a etnických skupín a znevýhodnených skupín obyvateľstva.
Nemenej pozornosti bude vláda venovať pomoci pri riešení problémov národných kultúrnych inštitúcií, akými sú Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, Slovenská filharmónia, Slovenské národné múzeum a Slovenská národná knižnica. Pomoc sa nebude týkať len rekonštrukcie a modernizácie priestorov, v ktorých tieto inštitúcie pôsobia, ale aj celkovej stabilizácie a skvalitňovania ich ďalšieho pôsobenia. Vláda SR pokladá za jednu zo svojich priorít rozvoj pôvodnej literárnej, divadelnej, filmovej, televíznej, rozhlasovej, hudobnej a výtvarnej tvorby. Preto podporí nielen vznik nových umeleckých diel, ale aj ich dôstojnú prezentáciu na prestížnych festivaloch a prehliadkach, ako aj na pôde slovenských inštitútov v zahraničí.
Vláda SR považuje za dôležité udržiavať harmonické vzťahy štátu s cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Deklaruje záujem rozvíjať partnerský dialóg s ich predstaviteľmi vo všetkých oblastiach, kde sa angažujú pri riešení celospoločenských problémov a podporí sociálne, kultúrne, vzdelávacie a iné verejnoprospešné aktivity cirkví a náboženských spoločností. Zároveň sa zaväzuje rešpektovať platný legislatívny rámec pôsobenia cirkví a náboženských spoločností a je pripravená plniť z neho vyplývajúce záväzky.