Trnava 1. augusta (TASR) - Zoznam príslušníkov deväťčlennej rodiny, ale hlavne mená mužov všetkých vekových kategórií, iba s dátumom narodenia, visia na vývesnej tabuli Mestského úradu (MsÚ)v Trnave. Pri každom je pripísané, že ich trvalým bydliskom sa stalo mesto Trnava, bez uvedenia konkrétnej adresy.
"Napĺňame tým zákon o hlásení pobytu občanov, ktorý platí od júla," povedal vedúci organizačného a vnútorného odboru MsÚ Rastislav Mráz. Podľa neho sa adresa sídla obecného úradu stáva adresou ľudí bez domova, hlavne v prípade doručovania písomností od orgánov verejnej správy.
Po mesiaci majú na trnavskej radnici zaregistrovaných päťdesiat takýchto prípadov. "Je to dvojsečná zbraň," konštatoval Mráz. Na jednej strane je dobré, ak aj bezdomovcom táto novela zákona 253/1988 Z.z. umožňuje vlastniť občiansky preukaz bez potreby uvedenia presnej adresy trvalého bydliska. Na strane druhej sa však zvýši počet tých, ktorým majitelia nehnuteľností neumožnia prihlásiť sa na trvalý pobyt. "Môžu to byť napríklad rozvedení manželia, ak obaja nie sú spoluvlastníkmi bytu, alebo iné prípady s nevysporiadanými majetkoprávnymi vzťahmi," dodal Mráz.
Za každý takýto prípad evidovaného bezdomovectva dostane samospráva finančnú čiastku, no podľa vyjadrenia hovorcu MsÚ Pavla Tomašoviča nie je inšpirujúcou. "Naše výdavky smerom k problematickým bezdomovcom sú podstatne vyššie, opakujú sa ich prevozy do nemocnice, na políciu a podobne," povedal pre TASR. Okrem toho má pochybnosti, či bezdomovci budú mať záujem o komunikáciu s MsÚ v takejto forme, nie sú predsa navyknutí chodiť pred mestský úrad a čítať verejné oznamy. "Pritom každú sociálnu dávku či doporučený list na ich meno im musíme písomne oznámiť na vývesnej tabuli," konštatoval Mráz s tým, že čochvíľa asi v Trnave vznikne potreba jednej špecializovanej tabule či dokonca aj jedného vyčleneného pracovníka pre danú agendu.