Staré Hory 2. augusta (TASR) - Aj keď v prírode u nás ešte panuje leto a potravy pre sťahovavé vtáky je dostatok, niektoré operence už začínajú opúšťať hniezdiská a vydávajú sa na ďalekú púť do svojich zimovísk.
"Už v týchto dňoch rodiská v našich lesoch opúšťajú kolibkáriky sykavé, mucháriky bielokrké a vlhy hájové," povedal pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga. Najďalej z európskych sťahovavých operencov sa "rekreujú" dážďovníky tmavé (Apus apus), až na južnom cípe Afriky a Madagaskare. Sú zvláštne tým, že keď opustia hniezdiská v Európe v auguste, potom až do návratu späť v máji strávia deväť mesiacov vo vzduchu. Tieto vtáky, dokonale prispôsobené na život vo vzduchu, dokonca v povetrí aj spávajú a pária sa. V tropických zimoviskách večer vystúpia do výšok až okolo 3 000 metrov a potom spia pre ne v príjemnej polohe kĺzavého klesavého letu. Dážďovníky počas svojho života nalietajú vyše päť miliónov kilometrov. Za svoj život by si teda tieto operence mohli "zaletieť" na mesiac až osemkrát.
V nadchádzajúcom období budú hniezdiská u nás opúšťať podľa "kalendárika odletov" ďalšie sťahovavé vtáky. Migrácia operencov bude pokračovať až do konca novembra. Drozdy plavé a trskotavé, ľabtušky lesné a lúčne, červienky či vrchárky strávia zimné mesiace v oblastiach okolo Stredozemného mora. Medzi poslednými budú nasledovať tak svojich operených "predletcov", ktorí sa odobrali od svojich hniezdisk podstatne včaššie, keďže títo "zimomravejší" migranti sa sťahujú až na Africký kontinent.
Niekoľko desiatok vtáčích druhov však zostane "dovolenkovať" vo svojich rodiskách u nás. K takýmto otužilcom patria napríklad sýkorky, ďatle, kôrovníky, brhlíky, stehlíky či glezgy. Vo svojich hniezdiskách počas celého roka žijú aj orly skalné, jastraby lesné a krahulce, krkavce čierne, tetrovy hlucháne, tetrovy hoľniaky, jariabky lesné, jarabice poľné a bažanty. O "rekreácii" možno v prípade stálych vtákov len ťažko hovoriť, keďže mortalita počas zimy je najmä u drobných vtákov veľmi vysoká. Napríklad zo sýkoriek na sklonku jesene sa návratu životodarnej jari dočká len asi 10 percent jedincov.
dc fab