BRATISLAVA 3. augusta (SITA) - Ak body programového vyhlásenia vlády v oblasti sociálnej politiky budú všetky naplnené, vyžiada si to tak obrovské finančné zdroje, že bude výrazne ohrozené dodržanie záväzku prijať euro v roku 2009. Vyhlásila to v rozprave k programovému vyhláseniu vlády bývalá ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny a poslankyňa za SDKÚ-DS Iveta Radičová. Nová vláda bude podľa nej však čeliť rizikám aj vtedy, ak sa rozhodne naplniť sľuby v sociálnej oblasti len čiastočne, keďže bude musieť rozhodnúť, ktoré z tých opatrení zavedie, ku ktorým sociálnym skupinám budú smerovať a koľko na ne vynaloží.
Za najrizikovejšie oblasti vládneho programu exministerka označila predovšetkým oblasť zamestnanosti, Zákonníka práce, príjmov rodín či dôchodkov. Pri politike zamestnanosti jej výčitka pritom smerovala najmä k absencii nástrojov na prechod od aktivačných prác pre dlhodobo nezamestnaných k ich presunu na trh práce. „Vyžadujú si financie, ale je ich možné vytvoriť. Aktivačné práce sú len dočasným riešením problému dlhodobej nezamestnanosti,“ uviedla Radičová s tým, že sústrediť sa treba predovšetkým na oblasť vzdelávania, keďže ako najväčší problém sa v súčasnosti ukazuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Pri navrhovaných zmenách Zákonníka práce by bolo podľa Radičovej kontraproduktívne znovuzavedenie dohody o vykonaní práce. „Tento inštitút bol maximálne zneužívaný, umožňuje, aby za pracovníka neboli platené odvody a nechráni ho pred ukončením pracovného pomeru. To sa vylučuje s vládnou tézou ochrany zamestnanca,“ konštatovala Radičová. Rovnako sa postavila proti sľubovanému zamedzeniu reťazenia viacerých zmlúv či obmedzenia pracovného času, keďže tu podľa nej nastáva riziko, že by tieto opatrenia negatívne postihli práve tie chudobnejšie sociálne skupiny. Proti zvyšovania príjmov rodiny podľa Radičovej stojí aj návrh „polmilionárskej“ dane. „Pri takejto dani treba hodnotiť štruktúru domácností, vzťah k nezaopatreným deťom a podobne, inak sa vytvoria veľké nerovnosti,“ uviedla bývalá ministerka s tým, že lepším riešením by podľa nej v tomto prípade bolo napríklad spoločné zdaňovanie príjmov partnerov.
V oblasti dôchodkov by podľa Radičovej mal kabinet prehodnotiť rozhodnutie zaviesť dobrovoľnosť vstupu do druhého piliera. „Toto opatrenie by krátkodobo síce zvýšilo príjem pre prvý pilier, ale v stredno a dlhodobom horizonte zvyšuje jeho výdavky. Tým sa problém nerieši, len sa rokmi prelieva,“ konštatovala. Rovnako umožnenie výstupu z druhého piliera by podľa Radičovej ohrozilo poistencov, ktorí si už v druhom pilieri určitú čiastku nasporili. Bývalá ministerka zároveň dodala, že deficit Sociálnej poisťovne (SP) nie je zďaleka spôsobený len odlevom prostriedkov do druhého piliera. Poisťovňa má podľa nej veľké rezervy v rámci prerozdeľovania prostriedkov do jednotlivých fondov.