BRATISLAVA 4. augusta (SITA) - Slovenské nemocničné zariadenia nehlásia výskyt nemocničných (nozokomiálnych) nákaz na svojich oddeleniach a majú tendenciu tento problém zatajovať. Upozornil na to na dnešnej tlačovej besede Rastislav Maďar zo Spoločnosti prevencie nozokomiálnych nákaz (SPNN), ktorý túto skutočnosť považuje za vážny problém slovenského zdravotníctva.
O tom, že sa v našej krajine problém nozokomiálnych nákaz ignoruje, svedčia podľa Maďara štatistiky za minulý rok. Podľa nich sa v slovenských nemocniciach vyskytlo len 0,47 % nemocničných nákaz. "Nie je to bohužiaľ tak, ale pre to, že pretrváva tendencia ich utajovať a nenahlásiť," vyhlásil Maďar. Vysvetlil, že vo vyspelých krajinách nie je možné znížiť výskyt nemocničných nákaz pod päť percent a Slovensko nie je výnimkou. "V zahraničí by sa nad týmto nízkym číslom schuti zasmiali," podotkol Maďar. Dodal, že je veľmi dôležité tento problém v nemocniciach sledovať a predchádzať mu. Nemocnice s nahláseným vyšším percentom takýchto nákaz by podľa neho nemali byť sankcionované, ale mali by sa oceňovať tie zariadenia, ktoré sa budú v tomto smere zlepšovať. Osobne by viac dôveroval nemocnici, ktorá nahlásila vyššie percento výskytu nemocničných nákaz, ako tej s údajným nulovým výskytom. V minulom roku bolo najmenej nákaz (0,1 - 0,3 %) ohlásených z nemocníc v Prešovskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji.
K nemocničným infekciám dochádza počas pobytu pacienta v nemocnici a ovplyvňujú ho tri faktory - oslabená imunita pacienta, invazívne výkony na tele pacienta ako aj odolnosť mikroorganizmov na nové druhy antibiotík. Nemocničné nákazy sa môžu prejaviť už počas hospitalizácie, alebo až po prepustení pacienta domov. Závisí to od typu nákazy, ktorou je človek infikovaný. Ich výskyt závisí aj od oddelenia, na ktorom je človek hospitalizovaný. Napriek tomu, že sa nedá nákazám v nemocniciach zabrániť, správna prevencia a dodržiavanie prísnych hygienických zásad môžu ich výskyt výrazne znížiť. Dôležité podľa Maďara je, aby ich dodržiavali tak pacienti, ako i zdravotnícky personál. Nemocnice by podľa neho mali investovať peniaze do nákupu rukavíc, rúšok a dezinfekčných prostriedkov, pretože prevencia je onoho lacnejšia, ako odstraňovanie následkov či už jednotlivých nákaz, alebo epidémií.