SME

Priznanie podalo 69 nových poslancov, ako aj ministri a štátni tajomníci

Bratislava 4. augusta (TASR) - Presne 69 novozvolených poslancov, ako i noví členovia vlády a štátni tajomníci podali majetkové priznanie za uplynulý ...

Bratislava 4. augusta (TASR) - Presne 69 novozvolených poslancov, ako i noví členovia vlády a štátni tajomníci podali majetkové priznanie za uplynulý rok parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Priznanie museli podať dodnes, pretože dnes uplynula zákonná 30 dňová lehota od ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR, respektíve vymenovania členov nového kabinetu.

Informáciu TASR potvrdili na spomínanom výbore s tým, že čakajú ešte na priznania od dvoch verejných funkcionárov. Tí ho môžu poslať ešte poštou. Rozhodujúcom faktorom, či si splnili povinnosť v zákonnej lehote, bude dátum poštovej pečiatky na obálke. V prípade nesplnenia môže výbor rozhodnúť o uložení pokuty, ktorá predstavuje mesačný plat funkcionára.

SkryťVypnúť reklamu

Dvaja noví poslanci, ako aj 19 náhradníci na neuplatňované mandáty za ministrov a štátnych tajomníkov, ktorí zložili svoje sľuby 1. augusta, si musia zákonnú povinnosť splniť do 31. augusta. Tento termín musí tiež dodržať deväť nových členov vedenia Fondu národného majetku SR. Majetkové priznanie nemuseli podávať verejní funkcionári, ktorí už pôsobili vo funkciách v uplynulom volebnom období a podali ho k 31. marcu tohto roku.

Najnižšia pokuta je vyše 17 tisíc Sk, čo je priemerná mzda za rok 2005 v národnom hospodárstve. Výbor by mal podanými priznaniami zaoberať na septembrovom zasadnutí parlamentu.

Podľa zákona majetkové priznania musia ústavní a verejní činitelia každoročne podávať do 31. marca kalendárneho roku. Verejní funkcionári podávajú oznámenie o funkciách, zamestnaní, činnosti a majetkových pomeroch. Vzťahuje sa na nich ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Výboru musia podať oznámenie o majetkoch prezident SR, poslanci NR SR, členovia vlády, vedúci ústredných orgánov štátnej správy, ktorí nie sú členmi vlády; sudcovia Ústavného súdu SR, predseda a podpredsedovia Najvyššieho súdu SR, členovia Súdnej rady SR, generálny prokurátor, verejný ochranca práv, predseda a podpredsedovia Najvyššieho kontrolného úradu SR, štátni tajomníci, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, členovia Bankovej rady NBS, predseda a podpredsedovia Úradu na ochranu osobných údajov, štatutári a členovia štatutárnych orgánov STV, SRo, Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne, generálny riaditeľ TASR, členovia Rady pre vysielanie a retransmisiu a riaditeľ kancelárie, členovia Rady STV a Rady SRo, predseda Telekomunikačného úradu SR, predseda Poštového úradu, ako aj predseda a podpredsedovia Poštového regulačného úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Priznanie podávajú aj zástupcovia štátu v štatutárnych orgánoch spoločností so stopercentnou majetkovou účasťou štátu, riaditelia štátnych podnikov a členovia dozornej rady štátneho podniku, ktorých do funkcií ustanovuje štát, generálny riaditeľ Daňového riaditeľstva SR, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa, generálny riaditeľ Železníc SR, členovia štatutárneho orgánu Exportno-importnej banky SR, predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a členovia výkonného výboru Fondu národného majetku SR.

Predsedovia a poslanci VÚC majetkové priznanie podávajú zastupiteľstvu samosprávneho kraja. Starostovia obcí, poslanci mestských zastupiteľstiev a zastupiteľstiev mestských častí v Bratislave a Košiciach ich musia odovzdať svojmu obecnému zastupiteľstvu a rektori verejných vysokých škôl akademického senátu príslušnej verejnej vysokej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 572
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 398
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 371
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 435
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu