Vysoké Tatry 5. augusta (TASR) - Neúmerné predlžovanie správnych konaní o udeľovaní výnimiek na spracovanie kalamitného dreva na územiach s najvyšším 5. stupňom ochrany v TANAP-e spôsobilo lykožrútovu kalamitu, ktorá zapríčinila rozsiahle vysychanie zeleného lesa. Po dnešnej návšteve kalamitného územia v tatranských dolinách Tichá a Kôprová to skonštatoval minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.
"Štátna správa ochrany prírody ani po 660 dňoch nerozhodla o udelení výnimky na spracovanie poškodeného dreva v Tichej a Kôprovej doline," poznamenal.
Jureňa zdôraznil, že jeho snahou je prijatie opatrení na záchranu jedinečného prírodného klenotu, za ktorý považuje Vysoké Tatry. K tomu má prispieť aj vládou zriadená medzirezortná komisia, ktorej cieľom je prijímať opatrenia na predchádzanie prírodným katastrofám ako sú povodne, víchrice, požiare či lykožrúty. Komisiu tvoria odborníci z ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia, obrany a vnútra. "Jednou z prvých úloh komisie bude zhodnotiť súčasný návrh Štátnej ochrany prírody na zonáciu TANAP-u s dôrazom na ochranu prírody, ako aj prehodnotiť súčasnú podobu zákona o ochrane prírody," povedal Jureňa. Podotkol, že súčasný právny stav ohľadom ochrany prírody vyhovuje najmä neziskovým organizáciám, ktoré môžu významnou mierou ovplyvniť a predĺžiť správne konanie v oblasti štátnej ochrany prírody. Napriek tomu v konečnom dôsledku nenesú žiadnu právnu zodpovednosť za daný stav.
Minister Jureňa nebude urýchľovať proces novej zonácie ochranných pásiem vo Vysokých Tatrách. Preto nedokázal povedať, kedy bude tento dokument prijatý. "Od zonácie bude závisieť aj prijatie nového návštevníckeho poriadku v TANAP-e," dodal minister.
Riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura vyjadril presvedčenie, že kalamitné územie Tichej a Kôprovej doliny zostane naďalej nedotknuté. Predpokladá, že príroda sa dokáže vyrovnať aj s lykožrútom.