Banská Bystrica 8. augusta (TASR) - Existujú aj znásilnenia mužov, potvrdzujú to odborníci prichádzajúci do styku s obeťami týchto činov. Muži sa však ešte zriedkavejšie ako ženy zdôverujú so znásilnením, preto objektívne štatistické údaje chýbajú.
"Značné percento znásilnení mužov majú na svedomí heterosexuáli, dopúšťajúci sa takéhoto násilia aj opakovane a u viacerých obetí. Ešte väčšia pravdepodobnosť znásilnenia je medzi homosexuálmi, lebo sú častejšie objektmi takýchto útokov," uviedol prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život a podpredseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti Ivan Kubiš.
Vážnym problémom sú podľa neho znásilnenia spoluväzňa v nápravných zariadeniach. Ich páchatelia sa obvykle pokladajú za heterosexuálne orientovaných. Po prepustení z väzenia sa zvyčajne opäť orientujú na ženy. "Nie je zriedkavé, že väzeň je obeťou viacerých členov násilníckych gangov, vytvárajúcich sa v base. Často sa stane sexuálnym partnerom jedného dominantného člena gangu, aby sa ochránil pred útokmi ďalších agresorov," vysvetlil známy banskobystrický sexuológ.
"Pravdepodobnosť, že by muža znásilnila žena, sa popiera. Predpokladá sa totiž, že chlap sexuálne zlyhá v stave extrémneho strachu a pocitu násilia. Avšak tento dojem nie je správny," zdôraznil Kubiš. Dodal, že znásilnenia mužov pod hrozbou bezprostredného fyzického násilia žien sú veľmi raritné. Je veľmi ťažké odhadnúť, aké časté sú takéto útoky, lebo väčšina postihnutých prežíva intenzívne pocity poníženia a straty mužnosti zásluhou jednej alebo viacerých sexuálnych násilníčiek. Abnormálny sexuálny zážitok môže poznamenať mužov na dlhý čas tak, že cítia morálne zlyhanie a sú nenormálni. Trpia syndrómom z napadnutia, ktorý charakterizuje oslabenie sexuálnych funkcií a emocionálna úzkosť, čo je podoba posttraumatického syndrómu u znásilnených žien.
"Alfred Kinsey asi ako prvý sexuológ v roku 1948 potvrdil schopnosť mužov pozitívne sexuálne reagovať na extrémne emocionálne podnety ako hnev, zľaknutie či bolesť. Oveľa neskôr v roku 1980 zistil významný škótsky endokrinológ John Bancroft z výskumov u ľudských dobrovoľníkov a zvierat pozitívnu sexuálnu reakciu v situáciách, vyvolávajúcich extrémnu úzkosť a strach," konštatoval Kubiš. To svedčí podľa neho, že muži, nielen masochisti, môžu pozitívne sexuálne reagovať v situáciách, ktoré u nich vyvolávajú intenzívne pocity strachu a poníženia.
dc tal