"Táto agenda je blízka nielen Rade Európy, Európskej únii, ale keď som sa touto cestou vydal a rozhodol sa zanechať niečo, takýto úrad by veľmi pomohol," vyjadril sa pre TASR Čaplovič. Ako povedal vláda musí splniť viacero úloh týkajúcich sa menšín. Je to predovšetkým prijatie právnej normy o financovaní menšinových kultúr na Slovensku. Čaplovič poznamenal, že k tejto téme chce urobiť verejnú diskusiu.
Členom parlamentného výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien prisľúbil, že hneď ako bude "na svete" prvá filozofia úradu, im ju príde predstaviť. "Chcem osloviť zástupcov všetkých menšín. A nehovorím len o národnostných. Musíme hľadať aj ďalšie možnosti. Chcem do toho zapojiť aj výbor, ale nechcem to uponáhľať, preto je to aj určitý legislatívny proces," zdôraznil vicepremiér. Nechce zriadiť úrad len preto, aby potom mal problémy. "Hľadám špičkových odborníkov zo zahraničia, vysokých škôl či mimovládnych organizácií, s ktorými by som mohol prekonzultovať, ako vytvoriť úrad pre menšiny," konštatoval Čaplovič.
Je presvedčený, že ak chce človek niečo po sebe zanechať, a v tom duchu vníma aj vytvorenie úradu, potrebuje na to čas. Práve dva roky sú priestorom na pripravenie tohto inštitútu pre menšiny.