BRATISLAVA 8. augusta (SITA) - Letné kontroly inšpektorov Slovgramu v slovenských krčmách, kaviarňach i na kúpaliskách pokračujú aj v auguste. Inšpektori už podľa slov vedúceho oddelenia verejných produkcií organizácie Slovgram Richarda Pienčaka skontrolovali vyše dvesto prevádzok v Bratislave a ďalšie dve stovky v iných krajoch Slovenska. Za mesiac kontrol už vyše 100 prevádzkovateľov uzavrelo so Slovgramom zmluvy a priebežne prichádzajú ďalšie, povedal Pienčak. Zdôraznil, že lákanie návštevníkov na hudobnú produkciu bez zmluvného vzťahu s organizáciou zastupujúcou výkonných umelcov a výrobcov zvukových záznamov je trestným činom a mnohí prevádzkovatelia o tom nevedia.
Inšpektori im preto počas kontroly vysvetlia situáciu, ponúknu im možnosť prihlásiť sa a dodatočne uhradiť primeranú odmenu za verejný prenos zvukových a zvukovoobrazových diel so zľavou. Ak sa však stretnú s neochotou, sú nútení postupovať tak, ako to vyžaduje zákon - väčšinou skončia takíto prevádzkovatelia pred súdom. Júlové kontroly už vyústili do troch podaní na súdy, na prevádzkovateľov hudobných automatov v okresoch Liptovský Mikuláš, Považská Bystrica a Revúca.
Poplatky za hudobnú produkciu pritom nie sú vysoké, tvrdí Pienčak. "Napríklad reštaurácia do 100 metrov štvorcových, kde hrá hudba, zaplatí ročne 1 000 Sk, ak však zmluvu nepodpíše, vystavuje sa súdnemu konaniu, kde si Slovgram bude vymáhať škodu 6 000 Sk." Najväčšie škody však umelcom spôsobujú hudobné automaty na báze MP3, teda jukeboxy. Hudba v nich je väčšinou stiahnutá z internetu alebo nelegálne skopírovaná z CD nosičov, čím prevádzkovatelia porušujú autorský zákon v zmysle trestného zákona. Na Slovensku je podľa odhadov Slovgramu približne 1 100 takýchto automatov. Majitelia si ich však môžu zlegalizovať, ak získajú súhlas výrobcov zvukových záznamov na vyhotovenie rozmnoženiny a následne uhradia spôsobenú škodu. Ak tak nespravia, čaká ich trestné stíhanie, kde im hrozí, vzhľadom na značný rozsah porušenia práv, trest odňatia slobody až na 8 rokov a samozrejme náhrada spôsobenej škody až do výšky niekoľko 100-tisíc korún.
Slovgram vznikol v roku 1991 na ochranu práv výkonných umelcov a výrobcov zvukových a zvukovoobrazových záznamov. Jeho hlavným poslaním je ochrana práv, najmä práva na odmenu za každé použitie zaznamenaných výkonov výkonných umelcov (hercov, spevákov, tanečníkov a ďalších) a výrobcov záznamov, ktorá sa realizuje výberom a následným rozdelením týchto odmien v zmysle Vyúčtovacieho poriadku Slovgramu. Okrem Slovgramu umelcov zastupujú aj ďalšie organizácie SOZA a LITA.