Bratislava 8. augusta (TASR) - Návrh vedúceho Úradu vlády SR Igora Federiča, aby sa z rokovacieho poriadku vlády vypustil článok o zhotovovaní zvukového záznamu zo zasadnutia kabinetu, je podľa podpredsedu OKS Ondreja Dostála prejavom snahy obmedziť právo občanov na informácie o činnosti štátnych orgánov.
Argumentuje tým, že zvukový záznam síce nie je informáciou, ktorá sa povinne zverejňuje prostredníctvom internetu, v súčasnej legislatíve však nič nebráni tomu, aby bol sprístupnený, ak o to občan požiada na základe zákona o slobode informácií. "Ak vláda návrh Federiča schváli, obmedzí tým oproti súčasnému stavu právo občanov na informácie," tvrdí Dostál. Zmenou rokovacieho poriadku sa bude v stredu zaoberať vládny kabinet.
Dostál sa domnieva, že iniciatíva pravdepodobne súvisí s jeho žiadosťou o informácie, ktorú adresoval ÚV 13. júla. Požiadal poskytnutie zvukového záznamu z prvého rokovania vlády Roberta Fica, ktoré sa konalo v neskorých večerných hodinách 4. júla. Kabinet na ňom odvolal štátnych tajomníkov niektorých ministerstiev. Bývalý štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý verejne vyslovil podozrenie, že sa tak stalo spôsobom, ktorý nebol v súlade so zákonom. Keďže vláda tieto podozrenia nevyvrátila, rozhodol sa Dostál overiť ich prostredníctvom žiadosti o informácie.
ÚV žiadosť odmietol 25. júla listom Daniely Pajtinkovej, hlavného štátneho radcu. Tým došlo podľa Dostála k porušeniu zákona o slobode informácií i príslušnej Smernice ÚV, pretože tie predpokladajú, že ak povinná osoba žiadosť o sprístupnenie informácie odmietne, vydá o tom rozhodnutie v zmysle zákona.
Závažnejším porušením zákona a práva na prístup k informáciám je však podľa podpredsedu OKS to, že žiadosť bola odmietnutá bez toho, aby na to existoval zákonom predpokladaný dôvod. Argumentuje, že infozákon presne stanovuje, z akých dôvodov môže povinná osoba obmedziť prístup k informáciám. Požadovaná informácia však podľa neho nie je utajovanou skutočnosťou, neobsahuje osobné údaje, nie je obchodným tajomstvom, ani pri nej neexistuje žiadny ďalší dôvod pre obmedzenie prístupu k informáciám. "ÚV bol preto povinný požadovanú informáciu poskytnúť," tvrdí Dostál.
Odpoveď ÚV podľa neho neobsahuje odvolanie sa na žiadny z dôvodov uvedených v infozákone. Myslí si preto, že odmietnutie ÚV poskytnúť informáciu nemá oporu v zákone o slobode informácií a je s ním v rozpore. Preto Dostál dnes proti rozhodnutiu ÚV o nesprístupnení informácie podal rozklad, odvolanie. Ak vedúci ÚV, ktorý bude o ňom rozhodovať, rozkladu nevyhovie, je pripravený domáhať sa svojich práv súdnou cestou.
"Stredajšie hlasovanie vlády o tomto návrhu ukáže, či ide o len o individuálnu snahu jedného horlivého úradníka zakryť protizákonný postup jeho podriadených v jednej konkrétnej kauze, alebo o prejav širšej tendencie celej vládnej garnitúry obmedzovať právo občanov na informácie a znižovať mieru transparentnosti a verejnej kontrolovateľnosti činnosti štátnych orgánov," uzatvára Dostál. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová pre TASR potvrdila, že zvukové záznamy z rokovania vlády sa budú aj naďalej zhotovovať. Podľa nej sa pozmení len režim zverejňovania záznamov. Federič úpravu odôvodňuje tým, aby nedochádzalo k opakovaným nedorozumeniam pri požiadavkách na sprístupnenie zvukového záznamu verejnosti. Nepôjde tak o informáciu podliehajúcu režimu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú má povinná osoba k dispozícii, a ku ktorej má každý prístup.
fab pa