Banská Bystrica 8. augusta (TASR) - Všetkých 45 riaditeľov Domovov sociálnych služieb a Domovov dôchodcov a sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) odvolali dnes poslanci zastupiteľstva. Funkcie budú zastávať do 15. augusta, potom budú touto funkciou poverení. Výberové konania by sa mali uskutočniť do 15. októbra.
"Rozhodli sme sa tak preto, aby sme nikomu neuškodili, nechceli sme z toho robiť politikum. Každý z nich sa môže prihlásiť do výberového konania. Ja som presvedčený, že mnohí z nich opätovne budú potvrdení na týchto miestach, ale budú aj takí, ktorí sa s funkciou rozlúčia. Nezodpovedajú totiž našim predstavám o manažérskej kvalite na miesta riaditeľov," povedal po rokovaní zastupiteľstva predseda BBSK Milan Murgaš.
Dôvodom odvolania riaditeľov je skvalitnenie poskytovania služieb v spomínaných zariadeniach, pretože ich úroveň je v niektorých veľmi nízka. Nevyhnutné je vybudovať systém riadenia sociálnych služieb a zabezpečiť profesionalizáciu zamestnancov spomínaných domovov. Preto sa z ich riaditeľov musia stať manažéri, ktorí dokážu reagovať na požiadavky trhu, doplnil vedúci odboru sociálnych vecí a zdravotníctva BBSK Vladimír Novák.
Okrem zvýšenia kvality poskytovania sociálnych služieb je v domovoch nutné zabezpečiť efektívnejšie hospodárenie s verejnými zdrojmi a prílev financií z iných zdrojov, než s akými disponuje BBSK.
Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) dnes odvolalo aj riaditeľov všetkých piatich polikliník a štyroch nemocníc s poliklinikou (NsP), ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.
"Odvolanie ich riaditeľov je v súlade s racionalizačnými opatreniami, ako aj so strategickými zámermi BBSK. Polikliniky v Banskej Bystrici, Detve, Poltári, Fiľakove a v Tornali sú už kompletne odštátnené a zdravotnícke služby v nich poskytujú súkromní lekári. Riaditelia polikliník a ich ďalší zamestnanci nezabezpečujú zdravotnícke služby, preto už nemajú žiadne opodstatnenie," uviedol pre TASR vedúci odboru sociálnych vecí a zdravotníctva BBSK Vladimír Novák.
V NsP je situácia ohľadom riaditeľov rovnaká, ale ich nadbytočnosť vznikla prechodom poskytovania zdravotnej starostlivosti z nich ako príspevkových organizácií na neziskové organizácie, ktoré ich spravujú. NsP ako príspevkové organizácie teda existujú ako samostatné právne subjekty, avšak zdravotnú starostlivosť neposkytujú, tú zabezpečujú neziskové organizácie, dodal Novák.
Nemocnice s poliklinikami (NsP) v Rimavskej Sobote, Lučenci, Žiari nad Hronom a vo Zvolene budú aj naďalej spravovať neziskové organizácie. Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) dnes totiž nesúhlasili so zrušením uznesenia predchádzajúceho zastupiteľstva, ktorým vo februári minulého roku dalo neziskovým organizáciám tieto NsP do prenájmu na 20 a 30 rokov.
Toto rozhodnutie poslancov malo dopad aj na následné rozhodovanie o predloženej stratégii rozvoja zdravotníckych služieb BBSK na roky 2006 až 2009. Ani tá v zastupiteľstve neprešla, nepodporili ju totiž ani niektorí koaliční ani nezávislí poslanci.
Napriek tomu, že zastupiteľstvo nesúhlasilo so zrušením spomínaného uznesenia, chce BBSK získať NsP späť. Dostane ich zákonným spôsobom, pretože predchádzajúce zastupiteľstvo ich dalo neziskovým organizáciám za podmienok nevýhodných pre BBSK, zareagoval na rozhodnutie poslancov predseda Milan Murgaš.
"Ukázalo sa že niektorí poslanci, ktorí nehlasovali za, pracovali v prospech neziskových organizácií. Podľa mňa by mali pracovať v prospech občanov BBSK, čo sa nestalo. Uprednostnili osobné záujmy, biznis, kšeft. Takže to je politická realita, musíme s tým počítať, musíme hľadať riešenia," zdôraznil Murgaš.
Podľa neho existujú dve riešenia. Buď dôjde k lojalite voči volebnému programu, na základe ktorého poslanci koalície získali mandáty, alebo ak sa tak nestane, dôjde k inému zoskupeniu síl v zastupiteľstve. Koaliční poslanci - za Smer SD, KDH, ĽS HZDS - si preto musia uvedomiť, či budú realizovať volebný program, s ktorým išli ako kandidáti spoločne s kandidátom na post predsedu BBSK do volieb. Ak ho rešpektovať nebudú, musí dôjsť k preskupeniu síl v krajskom parlamente, k jeho novej štruktúre, konštatoval Murgaš.