Ilava 8. augusta(TASR) - Niekoľko stoviek obyvateľov Ilavy sa postavilo proti zámeru firmy Indupol, ktorá chce v priemyselnej zóne v blízkosti sídliska Sihoť vybudovať výrobnú halu.
Prevádzka na výrobu sklolaminátových dielcov firme vlani v decembri vyhorela, chce ju však obnoviť. Občania spísali petíciu a problémom sa minulý týždeň zaoberalo mimoriadne mestské zastupiteľstvo.
Firma pri výrobe vypúšťa do ovzdušia styrén a acetón. "Všetko je to v zmysle predpisov a noriem, lenže z dlhodobého hľadiska to môže mať taký vplyv, ktorý si teraz človek nevie ani predstaviť," povedal mestský poslanec Tibor Turzo. Spochybňuje aj navrhované výšky komínov, keďže obytná zóna je položená vyššie ako plánovaný závod. "Najväčšie nebezpečenstvo je v tom, že to pôjde priamo na túto obytnú zónu," tvrdí Turzo.
Firma dala vypracovať posudok o vplyve na životné prostredie, mesto žiada ďalšie posudzovanie. "Budeme trvať na environmentálnom posudzovaní vplyvov na životné prostredie," povedal primátor Ilavy Pavol Čiernik. Samospráva chce, aby firma vypúšťané emisie permanentne monitorovala, aby nemohlo dôjsť k prekračovaniu povolených limitov. "Treba si ale uvedomiť, že aj investor má svoje práva a ak splní svoje povinnosti, tak stavebný úrad nemôže úmyselne poškodzovať záujmy druhej strany," dodáva primátor.
Podľa konateľa Indupolu Romana Císara firma vyrábala v blízkosti sídliska tri roky a nezaznamenala žiadne písomné sťažnosti. V novej výrobnej hale chcú investovať niekoľko miliónov korún do výstavby biofiltra. "Znížime emisie o 70 percent oproti tým, ktoré sme produkovali v roku 2005," hovorí Císar. Firma je pripravená aj na priebežné monitorovanie odpadových plynov a zverejňovanie výsledkov na tabuli v meste. Na obavy ľudí, že vypúšťané látky sú karcinogénne, reaguje: "Styrén nie je karcinogénny ale psychotropný, a to iba pri vysokých koncentráciach a dlhodobom pôsobení."