SME

Fedor: Do odchodu z MO som nerozhodol o riešení situácie vojenského archívu

Bratislava 8. augusta (TASR) - Exminister obrany Martin Fedor tvrdí, že počas svojho pôsobenia nerozhodol o riešení situácie Vojenského archívu v Trnave.

Reagoval tak na vyjadrenie súčasného ministra Františka Kašického, podľa ktorého sa na ministerstve pripravovala redislokácia archívu do priestorov v Bratislave, ktoré sú pre takúto činnosť nevyhovujúce - do bývalých skladov zeleniny.

Fedor vysvetlil, že keď na začiatku roku identifikoval v rezorte problém ohľadne nedostatočnej kapacity a podmienok pre archív v Trnave, tak zadal svojim podriadeným úlohu, aby vypracovali variantné riešenia tejto situácie. "So všetkým, čo to obsahuje, teda okrem nákladovosti a ekonomickej stránky mali tam byť zohľadnené všetky náležitosti, ktoré je k tomu potrebné mať, teda bezpečnostné hľadisko a podobne. Do môjho odchodu som takúto analýzu nedostal, ani nerozhodol o nejakom riešení," uviedol pre TASR Fedor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do úvahy pripadali podľa neho tri možnosti: prebudovanie trnavského archívu, výstavba nového a outsoursing tejto služby mimo rezortu obrany, čiže prenájom. "Všetky tri alternatívy som považoval osobne za legitímne na začiatku, ktoré mali byť ale podriadené prísnej a dôkladnej analýze," dodal Fedor. Bez podkladov nebol schopný ani ochotný rozhodnúť o akejkoľvek z nich. Vnútorne sa Fedor podľa vlastných slov prikláňal viac za výstavbu nového archívu ako za prenájom. Dodal, že nový minister nemá čo redigovať, upravovať, pretože postupoval "logicky a v súlade so zdravým rozumom".

Kašický dnes v Trnave skonštatoval, že vojenský archív ostane nateraz v historickej budove v Trnave. Vedeniu archívu a kompetentným zložkám vydal pokyn, aby vypracovali variantné riešenia situácie, pričom jednou z alternatív by mohla byť výstavba modernej archívnej budovy, ktorá by spĺňala všetky súčasné domáce aj zahraničné normy kladené na podobné inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

fab pa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 467
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 675
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 463
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 508
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 083
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 707
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 558
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu