Bratislava 9. augusta (TASR) - Každý rok začiatkom augusta možno na oblohe pozorovať "padajúce hviezdy" meteory. Tento úkaz je spôsobený tým, že Zem prechádza pri svojej púti okolo Slnka hustejšími oblakmi malých čiastočiek v medziplanetárnom priestore. Pri kolízii s takýmto meteorickým prúdom čiastočky vletujú vysokou rýchlosťou do atmosféry planéty Zeme, kde zhoria. Práve výsledok ich zániku človek pozoruje ako padajúcu hviezdu meteor, informoval TASR predseda Rady Slovenského zväzu astronómov amatérov Roman Piffl.
Od piatka do nedele bude Zem prechádzať jedným z najznámejších prúdov medziplanetárneho "smetia". Zanechala ho za sebou kométa Swift-Tuttle pri svojich častých návratoch k Slnku. Tento prúd sa nazýva Perzeidy, pretože meteory na oblohe zdanlivo vyletujú z rovnakého miesta v súhvezdí Perzeus, vysvetlil Piffl. Perzeidy sú známe už dlhé stáročia. Podľa historických záznamov ich pozorovali starí Číňania, Japonci a Kórejci na začiatku nášho letopočtu. Ako najznámejší meteorický roj Perzeidy už zľudoveli, v pranostikách ich možno nájsť pod označením "slzy svätého Vavrinca". Tento rok maximum aktivity Perzeíd pripadá na víkend od 11. do 13. augusta. V tomto čase bude planéta Zem prechádzať najhustejšou časťou prúdu meteoroidov. Najviac meteorov by malo byť vidno po polnoci z piatka na sobotu.
Kto chce vidieť padajúcu hviezdu, mal by si nájsť miesto pod jasnou oblohou, nerušené svetelným znečistením miest a obcí. Keďže Mesiac bude krátko po splne, treba sa pozerať na opačnú stranu, aby človeka nerušil výhľad na hviezdy. V prípade dobrého počasia by ľudia za hodinu mohli uzrieť 10 až 15 jasnejších meteorov, informoval Piffl.