Bratislava 10. augusta (TASR) - Zrušením krajských úradov všeobecnej štátnej správy sa podľa exministra vnútra a poslanca za SDKÚ Martina Pada neušetria avizované finančné prostriedky.
"Úspory v mzdovej oblasti sú nerealizovateľné a je naivné očakávať, že by k úsporám došlo," povedal pre TASR Pado. Podľa neho presunom kompetencií z krajských úradov na vyššie územné celky (VÚC) by sa museli delimitovať i noví zamestnanci, keďže rozsiahlu agendu by nestíhali vybavovať pôvodní zamestnanci VÚC.
Problematickým sa môže ukázať aj presun majetku z KÚ na VÚC. Pado upozornil, že hoci krajské úrady spravujú v krajoch majetok v rozmedzí 300 až 500 miliónov korún, sú iba jednými z orgánov štátnej správy v regióne. Napríklad v Prešovskom kraji je 10 úradov, deväť obvodných a jeden krajský, takže priamo krajskému úradu prináleží de facto iba desatina majetku. Navyše, majetok v pôsobnosti KÚ sa spravuje podľa zákona o spravovaní majetku štátu, a preto ho nie je jednoduché hocikomu predať. "Ak sa však stane majetkom VÚC, v tom momente s ním môžu samosprávne kraje nakladať iným spôsobom. Vyvstáva otázka, kde hrozí väčšie nebezpečenstvo posunu majetku, či pod štátnym orgánom alebo samosprávou," konštatoval Pado.
Zrušením KÚ a presunom ich kompetencií na VÚC by sa podľa exministra vnútra zároveň enormným spôsobom posilnili kompetencie predsedov samosprávnych krajov. "Hrozí nebezpečenstvo, kam by sme sa dostali. My by sme na Slovensku vytvorili systém akoby krajinskej vlády," poznamenal. Podľa neho ľudia volili šéfov VÚC v regionálnych voľbách za iných podmienok, nie ako naozaj malých predsedov vlád, o čom teraz nehovorí ani Ústava SR, ani zákony, ktoré by sa museli novelizovať.
Pado rovnako pripomína, že kompetencie, ktoré KÚ vykonávajú, organizujú orgány štátnej správy a nie samosprávy z vážnych dôvodov - ide o kompetencie v oblasti organizácie parlamentných volieb a volieb prezidenta, ďalej je to matričná agenda, oblasť priestupkov, a štátneho občianstva. Keďže krajské úrady sú druhostupňovým správnym orgánom - teda odvolacím, keď v prvom stupni koná buď orgán samosprávy alebo obvodný úrad, došlo by k paradoxnej situácii. Keby na VÚC prešli kompetencie z KÚ, stal by sa VÚC odvolacím orgánom k rozhodnutiam samosprávnych orgánov - čo by zakotvilo dvojstupňovú samosprávu, a navyše, regionálna samospráva by sa stala nadriadená samospráve štátnej, lebo VÚC v odvolacom konaní by slúžilo ako nadradený orgán nad úradom prvostupňovej štátnej správy. Pado to považuje za nezmysel. "Ide o veci, ktoré, nech sa na to pozeráme akokoľvek inak, nemôže robiť nikto iný ako KÚ a prednosta KÚ. To je otázka bezpečnosti štátu, bezpečnostných rád, kde je v ústavnom zákone jasne napísané, že tieto kompetencie vykonáva prednosta KÚ a nie je zastupiteľný. A ak chceme hovoriť o čomkoľvek, zvážme, či to je reálne možné alebo nie," dodal Pado.
Audit verejnej správy by poslanec za SDKÚ privítal. Mal by však byť objektívny, aby k nemu mohli zaujať stanovisko všetky kontrolované subjekty. Rovnako by mal objektívnym spôsobom posúdiť, čo robí štát, miestna i krajská samospráva a či to robia tak, ako to občan očakáva. Audit by mal poukázať na to, či všetky rozhodnutia s presunom kompetencií na samosprávu boli správne a či sa vykonávajú zodpovedne.