Bratislava 11.augusta (TASR) - Presvedčenie poslanca KDH Daniela Lipšica o správnosti oddelenia cirkvi od štátu je len jeho osobným názorom. Pre TASR to povedal podpredseda kresťanských demokratov Martin Fronc.
"Otázka odluky cirkvi od štátu je otázka toho, kto si čo pod týmto pojmom predstavuje," vysvetlil Fronc. Osobne by nemal problém podporiť finančnú odluku cirkvi od štátu, ak by to však malo znamenať napríklad koniec vyučovania náboženstva na školách, KDH by podľa neho určite tento typ "odluky" nepodporilo.
Fronc podobne ako Lipšic podporuje prechod od priameho financovania cirkví štátom na tzv. asignačný model. V Taliansku, Nemecku či Rakúsku sú cirkvi už dnes financované tak, že každý daňovník má možnosť určité percento zo svojich daní venovať konkrétnej cirkvi, prípadne sekulárnej organizácii, ak je bez vyznania. "Je to podľa mňa dobrý model. Celkom určite by však pri prechode na tento model vznikli určité problémy, bolo by potrebné prechodné obdobie," povedal Fronc pre TASR. Dodal, že by sa v takom prípade musela zvlášť riešiť aj otázka malých cirkví, ktoré by takýto model financovania samy osebe neuživili.
Podľa Daniela Lipšica by už samotný prechod na asignačný model financovania bol odlukou cirkvi od štátu. "Jediné napojenie cirkvi na štát je, že financuje platy duchovných," povedal pre TASR. Dodal, že asignačný model financovania cirkvi považuje za najspravodlivejší. Na margo vyučovania náboženstva poznamenal, že ak chce štát vyučovať etické normy, musí dať rodičom na výber, či majú záujem o náboženskú alebo sekulárnu etiku.