"Naozaj sme nepredpokladali, že bude takáto studená voda. Pri štarte bolo 15,8 stupňov," povedal po 53-kilometrovej plavbe organizátor Tibor Csernák. V sezóne, ktorá pre otužilcov začína až v októbri, je voda oveľa chladnejšia. Avšak vtedy v nej strávia asi len 20 minút. Dnes plávali až 4,5 hodiny, takže im chlad stihol poriadne preniknúť do kostí.
Prvého ročníka historického plávania z Viedne do Bratislavy pod názvom Dunaj bez hraníc sa zúčastnila sedemčlenná štafeta, dvaja sólo plavci a dvaja rakúski sólo plavci, ktorí sa proti zime vyzbrojili neoprénom. Počasie im viac prialo vo Viedni, odkiaľ vyštartovali o 10. hodine. Od Hainburgu až po bratislavský Starý most, kde výprava končila, ich sprevádzal dážď. Ľadové medvede viedla loďka so skúsenými vodákmi. "Lebo plavec vo vode veľa nevidí, on len sleduje pramicu pred sebou, musí sa spoliehať, že ide správnym smerom," vysvetlil Csernák.
Ľadové medvede svoju výpravu organizovali asi rok, museli dostať potrebné povolenia od slovenskej plavebnej správy i rakúskeho ministerstva. Pred nimi trasu Viedeň - Bratislava zaplávala iba jedna rakúska plavkyňa. Na budúci rok by sa chceli pustiť po dunajskom prúde opäť. Zrejme ale zvolia skorší termín, keďže by uvítali trochu teplejšiu vodu. Tento rok ich zaskočila aj druhá povodňová vlna. "Sedeli sme tu pri Dunaji od pondelka, že či vôbec môžeme plávať, či to nebudeme musieť zrušiť," povedal Csernák.
Budúci rok chcú výpravu rozšíriť, mohli by sa k nim pripojiť aj bežní ľudia, nielen otužilci. "Nie je to len pre vrcholových športovcov, keby mala voda okolo 19 stupňov, tak by to zdatnejší ľudia mohli zvládnuť," poznamenal Csernák.